Komórki somatyczne i rozrodcze

Komórki naszego organizmu możemy podzielić na dwa podstawowe typy: komórki somatyczne i rozrodcze. Zadaniem komórek rozrodczych jest uczestniczenie w procesie rozmnażania – innymi słowy są to: komórka jajowa u kobiet i plemniki u mężczyzn. Wszystkie inne komórki naszego ciała są komórkami somatycznymi, które stanowią ponad 99% naszego ciała. Komórki somatyczne żyją i podlegają zmianom: wzrastają, dzielą się i giną. Kiedy żyjemy, nasz organizm wciąż zastępuje ginące komórki nowymi. W czasie naszego życia musisz wymienić niemal wszystkie komórki swojego ciała – z wyłączeniem komórek tworzących nerwy i mózg – tysiące, jeśli nie setki tysięcy razy. Komórki tworzące śluzówkę żołądka, na przykład, niemal nieustannie się dzielą, codziennie powstają nowe komórki. Większość nowotworów powstaje w wyniku mutacji, do jakich doszło w komórkach somatycznych naszego organizmu.

Kiedy komórka się dzieli, nić DNA tejże komórki jest kopiowana i przekazywana następnie do komórek potomnych. Jednak w każdej komórce może dojść do uszkodzenia nici DNA. Fragmenty informacji genetycznej mogą zostać utracone lub zmienione – innymi słowy, zmutowane. Jeśli do mutacji dojdzie w ważnym miejscu – na przykład w aktywnym genie – może dojść do zaburzenia funkcjonowania komórki i w końcu do jej śmierci. Taka zmiana może być również przyczyną tego, że komórka dzieli się w sposób niepohamowany i powstaje tkanka nowotworu złośliwego.

Leave a Reply

Tagi
https://meskiswiat.pl/kim-jest-michal-malitowski/ Szafy Ikea spa mazowieckie https://magazynkobiecy.pl/czy-wiesz-jak-pic-ocet-jablkowy/ https://wysokieszpilki.pl/kim-jest-ania-dabrowka-czy-zrobi-kariere-jak-jej-znana-mama/
Grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031