MELATONINA: SPRAWDZONY ŚRODEK PROFILAKTYCZNY I LEK NA RAKA CZ. II

Obecnie – pięćdziesiąt lat później – melatonina jest na nowo odkrywana przez onkologów, którzy chcą zbadać jej możliwości lecznicze. Najwyższy czas na to zainteresowanie, bo – jak przewiduje statystyka – na raka zachoruje jeden Amerykanin na trzech, a w następnym stuleciu będzie to wręcz jeden na dwóch. Nie ma w Stanach Zjednoczonych rodziny, której nie dotknie ta choroba. Niektóre formy raka, choć nie wiemy dlaczego, są szczególnie powszechne. Prawdopodobnie niemal każdy z naszych czytelników zna kobietę właśnie chorą na raka sutka i podejrzewamy, że wielu z was zna więcej niż jedną, która przeszła tę chorobę. Nic w tym zaskakującego. Zgodnie z danymi Amerykańskiego Towarzystwa Zwalczania Raka, jedna kobieta na osiem zapadnie na raka sutka i cyfra ta zdaje się rosnąć. Każdego roku z powodu tej choroby umiera w USA sześćdziesiąt cztery tysiące kobiet. Równie niepokojące jest to, że rak sutka nie jest najważniejszą przyczyną zgonów na raka wśród kobiet – w dużym stopniu z powodu palenia papierosów na pierwszym miejscu sytuuje się obecnie rak płuc.

Nie chcemy sugerować, że mężczyźni chorują rzadziej. Jeden na jedenastu mężczyzn w wieku około pięćdziesięciu lat zachoruje na raka prostaty, tylko w 1995 roku umrze z tego powodu w USA trzydzieści pięć tysięcy chorych. Niemal sto tysięcy mężczyzn umiera co roku w USA na raka pluć.

Głęboko wierzymy, że większości zachorowań dałoby się uniknąć. Na końcu niniejszego rozdziału podamy wskazówki dotyczące profilaktyki nowotworowej. Ale zanim to uczynimy, warto wyjaśnić patogenezę choroby nowotworowej.

Leave a Reply