MELATONINA: SPRAWDZONY ŚRODEK PROFILAKTYCZNY I LEK NA RAKA

W ciągu ostatnich dziesięciu lat poświęcano mnóstwo uwagi profilaktyce i terapii nowotworów. Ostatnio słyszeliśmy o cudownych skutkach leczniczych betakarotenu. witaminy C. wyciągu z chrząstki rekina, czosnku, dehydroepian- drosteronu (DHA). Jak na ironię, prawie nie wspominano o melatoninie, a być może to właśnie ten hormon uwolni ludzkość od cierpień umierania na raka.

Przedstawimy wyniki doświadczeń, które potwierdzają, że melatonina jest pod wieloma względami silnym środkiem zwalczającym raka, a nawet jeśli nie jest skuteczna w terapii wszystkich rodzajów nowotworów, to niewątpliwie może znacznie poprawić jakość życia chorych.

Nie kwestionując skuteczności melatoniny jako pomocniczego leku w terapii nowotworów, uważamy, że hormon ten powinien mieć największe znaczenie w profilaktyce. Między innymi dlatego właśnie poświęciliśmy tyle miejsca na wyjaśnienie znaczenia układu immunologicznego oraz przedstawieniu udziału szyszynki i melatoniny w podtrzymywaniu jego sprawności. W miarę starzenia się stajemy się coraz słabsi i coraz mniej odporni. W wypadku żadnej choroby proces ten nie jest bardziej widoczny niż przy raku. Nie jest przypadkiem, że ryzyko zachorowania na raka rośnie równocześnie z wiekiem. Ponieważ nowotwór atakuje w momencie załamania się funkcji układu immunologicznego, to utrzymanie jego efektywności jest warunkiem uniknięcia zachorowania. Naszym zdaniem należy więc zacząć od podawania melatoniny.

Antyrakowe właściwości melatoniny zostały po raz pierwszy zauważone mniej więcej pięćdziesiąt lat temu, kiedy to australijski onkolog, K.W. Starr, doniósł, że dokonał skutecznej próby wykorzystania melatoniny w terapii mięsaków, czyli nowotworów złośliwych, pojawiających się w kościach, mięśniach i tkance łącznej. Starr nie opuolikował swoich wyników i choć Bill zwrócił uwagę na jego osiągnięcia i włączył je do własnych badań, w świecie naukowym nie znalazły szerszego oddźwięku. O ile wiemy, aż do niedawna nikt nie kontynuował badań Starra.

Leave a Reply