Palenie a nowotwory złośliwe

No i oczywiście nie możemy nie wspomnieć o nowotworach złośliwych. Rak płuca powoduje najwięcej zgonów spośród wszystkich nowotworów złośliwych, jest przyczyną 34% zgonów nowotworowych u mężczyzn i 18% zgonów nowotworowych u kobiet. Paleniu można przypisać niemal 90% wszystkich zachorowań na raka płuc w USA.

Z tego powodu corocznie umiera tam 130 000 ludzi. Wśród czterech tysięcy związków chemicznych, które zwykle występują w dymie tytoniowym, o ponad czterdziestu procentach wiadomo, że uszkadzają nić DNA, zatem mogą prowadzić do zmian genetycznych, których skutkiem jest zachorowanie na raka.

Wiele składników dymu tytoniowego ma właściwości silnych utleniaczy, które zwiększają ilość wolnych rodników w naszym organizmie. Wolne rodniki, jak pewnie pamiętasz, to śmieci powstałe w czasie metabolizmu „tlenowego”, cząstki te mają dodatkowy niezrównoważony elektron i mogą uszkadzać organizm i nić DNA. Te wolne rodniki przyspieszają starzenie się, bowiem przyspieszają starzenie się komórek i sprzyjają wystąpieniu raka. Narażenie na niewielkie nawet ilości dymu tytoniowego może w sposób łatwy do zmierzenia zwiększyć ilość uszkodzeń DNA w komórce, które są wywoływane przez wolne rodniki. Na przykład, w badaniach na zwierzętach wykazano, że u psów narażonych na dym tytoniowy z jednego tylko papierosa – co nie zwiększa ani częstości skurczów serca, ani ciśnienia, ani nie wpływa na inne wyniki pomiarów – występuje dwukrotnie więcej uszkodzeń związanych z wolnymi rodnikami niż u psów, które nie były narażone na dym. Chomiki biernie wdychające dym tytoniowy równoważny sześciu papierosom miały dwukrotnie więcej w tkance płucnej enzymów antyoksydacyjnych, niż zwierzęta nie narażone na wpływ tytoniu. Jest to dowód na to, że ich organizm musiał uporać się ze znacznie większą ilością uszkodzeń wywołanych wolnymi rodnikami.

Leave a Reply