Palenie i problem tycia

Osoby palące tytoń obawiają się, że po rzuceniu palenia najprawdopodobniej u tyją. Mężczyźni tyją średnio około pięciu kilogramów w ciągu sześciu miesięcy od rzucenia palenia, kobiety około czterech kilogramów. Jednak nie powinieneś nazbyt martwić się tym, że uty- jesz. Ryzyko, na jakie narażasz się w związku z paleniem tytoniu, jest znacznie większe od dodatkowych kilogramów. A często przybór wagi jest jedynie czasowy. I tak, na przykład kobiety zwykle tracą te trzy czy cztery kilogramy w czasie kolejnych osiemnastu miesięcy. A jeśli będziesz się trzymał ściśle z góry ustalonego planu, w ogóle możesz uniknąć przytycia. A oto kilka wskazówek:

– Żuj gumę bez cukru. Zmniejsza to uczucie głodu.

– Jedz sporo warzyw, miej pod ręką przekąski z niewielką ilością tłuszczu. Godna polecenia jest prażona kukurydza sporządzana bez dodatku masła. Owoce, w szczególności te małe, jak owoce jagodowe czy winogrona, to kolejna doskonała przekąska,

– Do swojego planu dnia włącz ćwiczenia fizyczne i spacery. W ten sposób mniej Ci się będzie chciało palić, a poza tym ułatwi Ci to utrzymanie właściwej wagi.

– Nie rzucaj palenia w czasie wakacji. Wówczas będziesz miał najwięcej okazji do przejadania się,

– Znajdź coś, czym będziesz mógł zająć ręce. Wiele osób rzucających palenie czuje się lepiej wówczas, gdy może trzymać w dłoni jakiś przedmiot. Kup sobie jakąś zabawkę, jakiś gadżet i baw się nim wówczas, gdy czujesz, że narasta w Tobie napięcie.

– Kiedy czujesz wzrastającą ochotę na papierosa, zamknij oczy i zacznij głęboko oddychać. Przede wszystkim zacznij myśleć o wszystkich tych przyczynach, dla których zdecydowałeś się rzucić palenie. Sporządź listę tych przyczyn i dopisuj wszelkie nowe korzyści, które przyjdą Ci do głowy, na przykład: mniej przeziębień, więcej energii wewnętrznej, to, że staniesz się o całe lata młodszy.

– Nie umniejszaj swoich dokonań. Nagradzaj się za to, że udało Ci się rzucić palenie. Zasługujesz na urządzenie sobie przyjęcia, którego celem jest uczczenie faktu, że oto stałeś się o całe lata młodszy. Z faktu, że już nie palisz, rzeczywiście należy się cieszyć i dawać temu wyraz.

Leave a Reply