Przeszczep szyszynki

Przez jakiś czas obmyślałem eksperyment, którego, zgodnie z moją dotychczasową wiedzą, nikt wcześniej nie próbował zrealizować: chciałem mianowicie dokonać przeszczepu szyszynki: gruczoł młodej myszy wszczepić staremu zwierzęciu. Według mego rozumowania, jeżeli młoda szyszynka odmłodzi starą mysz – podobnie jak miało to miejsce w przypadku uzupełniania poziomu melatoniny – to byłoby wówczas oczywiste, że to właśnie szyszynka steruje procesami starzenia się.

Przeszczep szyszynki nie jest prosty. U człowieka gruczoł ten rna wielkość małego ziarna grochu: u myszy nie jest większy niż kropka, którą stawiam na końcu tego zdania. Szyszynka jest ponadto bardzo delikatna, tak więc przeprowadzenie transplantacji wymaga olbrzymiej cierpliwości i precyzji.

Pozostawało jeszcze pytanie, gdzie wszczepić nową szyszynkę, W przypadku transplantacji jakiegoś organu sprawa jest prosta – usuwa się stary i na jego miejsce wszczepia nowy. Jest to niezwykle trudne do przeprowadzenia w wypadku gruczołu wielkości szyszynki, umiejscowionego w dodatku w tak wrażliwym miejscu, jakim jest mózg. W czasie kiedy przeprowadzałem wstępne doświadczenia, moje laboratorium nie było tak przygotowane do zabiegów z zakresu mikrochirurgii. jak ma to miejsce obecnie. Dlatego wiedziałem, że będę musiał pozostawić starą szyszynkę. Przez jakiś czas rozważałem możliwość wszczepienia nowej szyszynki w torebkę tłuszczową nerki (często tak postępowano podczas eksperymentów ze zwierzętami). Podzieliłem się moimi wątpliwościami z Billem Regelsonem, który akurat odwiedził moje laboratorium w Szwajcarii. Uważam Billa za jednego z najbardziej pomysłowych i twórczych naukowców zajmujących się problemami starości i starzenia, dlatego też poprosiłem go o pomoc. Wspólnie zdecydowaliśmy, że powinienem wszczepić szyszynkę w grasicę. Wspomniałem już wcześniej, że większość moich doświadczeń przeprowadziłem właśnie na grasicy, której właściwe funkcjonowanie jest niezbędne dla rozwoju odporności młodych organizmów. Grasica i szyszynka są połączone z tym samym ośrodkiem nerwowym w mózgu poprzez górny szyjny splot zlokalizowany u podstawy mózgu, w okolicy którego umiejscowiona jest szyszynka, i biegnący aż do śródpiersia i do grasicy. Skoro więc oba te gruczoły łączył ten sam ośrodek nerwowy, uznaliśmy, że grasica będzie bardziej naturalną lokalizacją dla szyszynki niż nerka.

Leave a Reply