Rowery: jeśli chcesz być młody, musisz mieć twardą głowę

Myślę, że wiesz, iż jazda na rowerze odmłodzi Cię. I nie jesteś w błędzie. W czasie godzinnej jazdy na rowerze w umiarkowanym tempie spalisz ponad 450 kalorii. Jeśli do swojego trybu życia włączysz to ćwiczenie kondycyjne, odmłodzisz się nawet i o sześć lat (zapoznaj się z rozdziałem dziewiątym). Jadąc tym samym rowerem możesz zrobić coś, co uczyni Cię jeszcze młodszym. Nałóż kask. Noszenie kasku sprawi, że staniesz się o 0.4 roku młodszy od tych, którzy w czasie jazdy nie korzystają z kasku (takie są wyniki wyliczenia, jeśli założymy, że na każdy rok uprawiania jazdy rowerowej w kasku zyskujesz piętnaście dni).

Każdego roku ponad milion Amerykanów ląduje na izbach przyjęć z powodu wypadków rowerowych. Urazy głowy stanowią przyczynę ponad jednej trzeciej tych zgłoszeń, stanowią jednocześnie dwie trzecie wszystkich przypadków hospitalizacji i trzy czwarte wszystkich przypadków śmierci w wypadku rowerowym. A u rowerzysty, który doznał urazu głowy, występuje ryzyko zgonu dwudziestokrotne wyższe niż u rowerzysty, który doznał urazu innej części ciała. W jednym z najnowszych badań wykazano, że używanie kasku przez rowerzystów zmniejsza ryzyko urazu mózgu o ponad 88%. Jakie przesłanie niosą ze sobą te dane, chyba jest jasne – wybierz młodość. Noszenie kasku podczas jazdy na rowerze zmniejsza ryzyko doznania urazu i sprawia, że dłużej pozostajesz młody.

Czy to, że nałożysz kask, w pełni uchroni Cię przed urazem głowy? Jasne, że nie. Jednak uraz ten stanie się znacznie mniej prawdopodobny. W tych społecznościach, w których zdecydowano się na program nauczania zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, 50% więcej ludzi jeździ w kaskach i o tyle też mniej więcej zmalała liczba osób poszkodowanych, które wymagały pomocy w warunkach izby przyjęć czy szpitala. Zawsze jednak, gdy uderzysz się w głowę, niezależnie, czy masz kask, czy nie, powinieneś zgłosić się do lekarza. Wielu rowerzystów, którzy upadli i doznali urazu jedynie głowy, bez uszkodzeń innych części ciała, które wymagałyby fachowego opatrzenia, często w ogóle nie zgłasza się na badanie lekarskie. Pamiętaj, że urazy głowy mogą być bardzo poważne, a objawy wcale nie pojawiają się natychmiast, czasem występują parę miesięcy czy lat po wypadku. Jeśli silnie uderzyłeś się w głowę, zawsze warto zgłosić się na badanie lekarskie.

Leave a Reply

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
sterydy.co - wszystko co chcesz wiedzieć o sterydach! Buty sportowe - Wszystko o butach Puma, Reebok, Nike, Adidas