SZYSZYNKA: TWOJE TRZECIE OKO

Szyszynka jest zegarem ciała, wewnętrznym czasomierzem kontrolującym proces starzenia się organizmu. Wydziela hormon, zwany melatoniną, który przekazuje innym organom instrukcje dotyczące przebiegu procesu starzenia. Starzejemy się, ponieważ tak każe szyszynka. I nie ma w tym nic dziwnego, bo niemal wszystkie ważne funkcje naszego ciała są w jakimś stopniu regulowane przez szyszynkę. Gruczoł ten jest regulatorem całego układu endokrynologu cznego, a jego hormony zarządzają wszystkimi funkcjami organizmu, włącznie ze snem. wzrostem i rozwojem płciowym. Widać stąd, że szyszynka wywiera ogromny wpływ na każdą dziedzinę naszego życia i prawdopodobnie niezmiennie pełni tę funkcję od chwili, gdy człowiek pojawił się na Ziemi. Krótko mówiąc, to temu niewielkiemu, pracowitemu gruczołowi zawdzięczamy nasze życie.

U ssaków, nie wyłączając człowieka, szyszynka znajduje się w głębi mózgu, tak że światło nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Gruczoł ten „widzi” więc naszymi oczami. Światło przechodzi przez źrenicę oka i skupia się na siatkówce, światłoczułej warstwie pokrywającej wnętrze oka. Przekaz z siatkówki przechodzi następnie (za pomocą nerwu wzrokowego) do śródmózgowia i położonych powyżej skrzyżowania jąder nerwów wzrokowych – skupiska komórek nerwowych w podwzgórzu.

Podwzgórze jest ośrodkiem w śródmózgowiu, który również pełni funkcję wewnętrznego zegara naszego organizmu. Każdego dnia światło, które przechodzi przez oczy, ustawia mechanizm mierzący czas w każdym jądrze zlokalizowanym nad skrzyżowaniem nerwów wzrokowych. Każdej zaś nocy to jądro wysyła sygnał ścieżką wiodącą wzdłuż rdzenia kręgowego, i z powrotem przez szyję do szyszynki. Ilość światła, która dociera do szyszynki i jest przez nią rejestrowana, decyduje o ilości wytworzonej melatoniny. Światło hamuje produkcję tego hormonu, a zatem, zmieniająca się zależnie od pory roku długość dnia wpływa na wzrost albo spadek poziomu melatoniny.

Leave a Reply