Zarażenie się wirusem HIV – kontynuacja

Mimo że trudno jest się zarazić wirusem HIV, narażenie na inne choroby przenoszone drogą płciową zmniejsza odporność immunologiczną naszego organizmu i zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem. Ocenia się, że u osób, u których w okolicach narządów płciowych występują jakieś zmiany (na przykład zmiany wywołane zarażeniem wirusem opiyszczki czy też krętkiem bladym – bakterią wywołującą kiłę), prawdopodobieństwo zakażenia się w czasie jednokrotnego stosunku z nosicielem wirusa HIV jest sto razy wyższe niż w przypadku osób, które nigdy nie chorowały na choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli chcesz uprawiać bezpieczny seks, miej w pamięci następujące trzy zasady:

– 1. Zasada najważniejsza. Zawsze miej na uwadze własne bezpieczeństwo. Nie polegaj wyłącznie na swoim partnerze. Nieważne, kim on czy ona jest i co mówi – zawsze stosuj prezerwatywę. Nieważne, jakie są Twoje odczucia w danym momencie – w żadnym przypadku nie narażaj się na niepotrzebne ryzyko.

– 2. Zacznij od rozmowy. Zanim dojdzie do zbliżenia, porozmawiaj szczerze i otwarcie z partnerem o swoich i jego doświadczeniach seksualnych i o bezpiecznym seksie. Zanim pójdziecie do sypialni powiedz, że zależy Ci na uprawianiu bezpiecznego seksu. Wzajemne zaufanie jest ważną częścią intymności seksualnej.

– 3. Nie ufaj partnerowi. Wprawdzie, jak już wspomniałem, zaufanie jest ważnym elementem bliskości seksualnej i szczera rozmowa oraz ujawnienie swoich wcześniejszych zachowań mają podstawowe znaczenie dla tych, którzy chcą uprawiać bezpieczny seks, jednak nie są wystarczające. Twój partner może w dobrej wierze stwierdzić, że nie jest chory na żadną z chorób przenoszonych drogą płciową, a może być w błędzie. Ponieważ wiele chorób przenoszonych drogą płciową przebiega w sposób „skryty”, osoba może być nieświadoma tego, że jest zarażona już od lat i może zarażać innych. Poza tym wielu ludziom jest trudno rozmawiać o chorobach przenoszonych drogą płciową, może to być bardzo kłopotliwy temat. Badania wykazały, że znaczny odsetek osób stwierdza, iż skłamałoby mówiąc o swoich poprzednich zachowaniach seksualnych. A w ostatnim z badań nad seksualnie aktywnymi nosicielami wirusa HIV wykazano, że czterech na dziesięciu zarażonych nie informuje partnera o swojej chorobie.

Leave a Reply