Aspiryna a ryzyko zachorowania na raka: dodatkowa korzyść

A oto kolejna dobra wiadomość: poza tym, że aspiryna spowalnia proces starzenia się naczyń tętniczych, codzienne łykanie tabletki aspiryny wydaje się zmniejszać częstość występowania niektórych nowotworów złośliwych jelita grubego. Dotychczasowe badania wydają się na to wskazywać, brak jest jeszcze ostatecznych dowodów, zatem nie wiemy, w jaki sposób zmniejsza ona ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Wiemy jednak, że tak jest. W czasie prowadzenia badań na grupie pacjentów z polipowatością rodzinną, stanem który wskazuje na zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o podłożu dziedzicznym, naukowcy przypadkowo odkryli, że u tych pacjentów, którzy przyjmowali aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (na przykład Advil czy Motrin), częstość zachorowań na raka jelita grubego była mniejsza niż wynikało to z ich wywiadu rodzinnego. Dalsze badania potwierdziły, że takie postępowanie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Następnie zorganizowano pod auspicjami American Cancer Society duże badanie, w którym uczestniczyło 635 000 pacjentów. Stwierdzono, że ci, którzy przyjmują regularnie aspirynę czy też inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, wyraźnie rzadziej zapadają na nowotwory złośliwe przewodu pokarmowego. W innym badaniu, w którym uczestniczyło 121 000 pielęgniarek i pielęgniarzy, wykazano, że u osób regularnie przyjmujących przez dziesięć lat aspirynę o 44% zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Udało się także powiązać jej przyjmowanie ze zmniejszeniem ryzyka zapadnięcia na inne nowotwory złośliwe.

Czy przyjmowanie aspiryny może wiązać się z jakimiś działaniami ubocznymi?

Aspiryna jest jednym z najstarszych i najbezpieczniejszych leków. Głównym jej składnikiem jest kwas acetylosalicylowy, związek, który występuje w korze wierzby. Jest stosowana jako remedium na ból głowy od przeszło stu lat. Aspiryna, jak wiadomo, została wynaleziona ponad sto lat temu przez niemieckiego badacza Hermanna Dressera. któremu udało się wyodrębnić czysty związek. Od tego czasu białe tabletki aspiryny nieodmiennie można było znaleźć w każdej apteczce domowej.

Z tych samych powodów, dla których jest ona dobra dla ściany naczyń tętniczych, może stać się dla Ciebie szkodliwa, jeśli cierpisz na chorobę wrzodową lub masz bóle brzucha. Ponieważ aspiryna hamuje układ biochemiczny, który jest odpowiedzialny za krzepnięcie krwi, a dodatkowo sama ma odczyn kwaśny, może spowodować, że krwawienie z wrzodu żołądka czy dwunastnicy nasili się i że wrzód będzie się wolniej goił. Czasem jej przyjmowanie może być wręcz powodem powstawania wrzodu trawiennego. Jeśli masz skłonności do choroby wrzodowej, nim zdecydujesz się na stosowanie tego leku, powinieneś poradzić się swojego lekarza. Może on wówczas zalecić przyjmowanie aspiryny powlekanej, czyli takiej formy, która nie rozpuszcza się w żołądku. Przyjęcie aspiryny w godzinę lub dwie po posiłku i popicie jej ciepłą wodą ułatwia jej rozpuszczenie się i zmniejsza prawdopodobieństwo, że kwaśny odczyn zaszkodzi błonie śluzowej żołądka. Kolejnym sposobem na uniknięcie problemów żołądkowych jest stosowanie Al- ka-Seltzer wraz z aspiryną: niestety preparat ten zawiera bardzo dużo sodu, co może być niekorzystne dla ludzi z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i z problemami układu krążenia.

Leave a Reply