Makrofagi

Istnieją jeszcze inne rodzaje komórek odpornych, które odgrywają centralną rolę w utrzymywaniu odpowiedniego stanu naszych organizmów. To między innymi makrofagi – komórki, które wchłaniają obce ciała odnajdywane w organizmie. Niektóre makrofagi znajdują się w płucach („połykają” wdychany kurz), inne w szpiku kostnym, tkance łącznej i głównych narządach. Kiedy jakaś część ciała zostaje zakażona, makrofagi przenikają do krwiobiegu, którym docierają do miejsca infekcji i błyskawicznie ją likwidują.

Między siedemdziesiątym a osiemdziesiątym rokiem życia dochodzi do wspomnianego już, gwałtownego osłabienia odporności organizmu. Choć wciąż mamy tyle samo komórek T, ile mieliśmy ich w młodości, nie działają jednak tak skutecznie jak dawniej. W tym wieku już tylko połowa komórek T jest w stanie zareagować na pojawienie się antygenu (wroga), u niektórych osób liczba ta spada nawet do dwudziestu procent. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ komórki odpowiedzialne za pamięć układu immunologicznego tracą ją i przy pojawieniu się potencjalnych agresorów nie wysyłają odpowiednio szybko armii przeciwciał. Dlatego częściej chorujemy.

Niektóre komórki T są określane jako komórki wspomagające i – jak sugeruje ich nazwa – pomagają toczyć bitwy z zakażeniami. Inne komórki T to limfocyty supresyjne, czyli hamujące. Mogą one powstrzymać atak ze strony układu immunologicznego. Na przykład: komórki supresyjne powstrzymują komórki wspomagające przed niszczeniem tkanek własnego organizmu, a zakłócenia w ich działaniu mogą spowodować choroby z autoagresji. U wielu starszych ludzi – z powodów, których wciąż nie znamy – komórki hamujące przestają działać. Wtedy przeciwciała ich organizmów zaczynają atakować własny organizm. Może to wywołać szereg schorzeń, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, zespól Sjógrena (wysuszanie się ust i oczu) oraz schorzenia tarczycy. Niektórzy badacze podejrzewają, że za ten atak na samego siebie wcale nie musi być odpowiedzialny układ immunologiczny, lecz powodem mogą być drobne odchylenia w produkcji protein, co jest częstym zjawiskiem pojawiającym się wraz z wiekiem. Choć zmodyfikowane proteiny są bardzo podobne do pierwotnych, dla przeciwciał są dziwne i obce, co wywołuje natychmiastowy atak.

Leave a Reply