Szyszynka człowieka

Badania dowiodły także, że szyszynka u ludzi wykazuje wrażliwość na inne rodzaje pól elektromagnetycznych, podobnych do tych, które wytwarzają proste urządzenia gospodarstwa domowego, jak budziki czy suszarki do włosów. Prawdę mówiąc, niektóre badania wykazały, że obecność pól elektromagnetycznych wpływa na ilość wytwarzanej melatoniny. Znana jest również teoria, choć ostatnio budzi kontrowersje i traci zwolenników pośród specjalistów-epidemio- logów, o wpływie pól elektromagnetycznych na powstawanie niektórych rodzajów nowotworów.

Szyszynka człowieka jest bardzo mała. U dzieci jest większa niż u dorosłych i kurczy się z wiekiem. Z pewnych, na razie nieznanych powodów, kobiety mają nieznacznie większe szyszynki niż mężczyźni. Można to wiązać z faktem, że życiem kobiet w znacznie większym stopniu rządzi zasada cykłiczności – na przykład dwudziestoośmiodniowy cykl menstruacyjny. Warto również zauważyć, że kobiety żyją na ogół dłużej niż mężczyźni, choć na razie nie mamy podstaw, by wiązać ów fakt ze zróżnicowaną wielkością szyszynek.

Na ironię zakrawa zatem, że aż do początku lat siedemdziesiątych naukowcy uważali, że szyszynka ma niewielkie znaczenie, o ile je w ogóle ma. Kiedy podczas badań anatomicznych usuwano szyszynkę z ciał zwierząt, nie działo się nic widocznego ani istotnego. To prowadziło do przekonania, że gruczoł ten jest po prostu organem szczątkowym, który przestał pełnić jakąkolwiek funkcję: narządem nie mającym większego znaczenia (a zapewne o wiele mniejsze) niż na przykład migdałki czy wyrostek robaczkowy. Dzisiaj oczywiście wiemy, jak bardzo tamten pogląd był błędny. Jednym z powodów, dla którego usunięcie szyszynki może z pozoru nie wywoływać żadnych skutków, jest ten, że – jak wiemy – gruczoły tworzące układ endokrynologiczny (którego szyszynka jest tylko jednym elementem) są ściśle ze sobą związane i jeśli jeden gruczoł zostanie usunięty, pozostałe mogą, przynajmniej do pewnego stopnia, zająć jego miejsce. Co więcej, skutki usunięcia szyszynki zależą od stopnia rozwoju organizmu. Usunięcie tego gruczołu nowo narodzonemu zwierzęciu wywołuje całkiem inny skutek niż usunięcie go dorosłemu osobnikowi.

Leave a Reply