Uśmiech, proszę: miej zdrowe zęby i zdrowe serce cz. III

Zatem wydaje się, że ta sama płytka nazębna, która wywołuje próchnicę, ten lepki płaszcz ze śliny, bakterii i resztek jedzenia – również niepotrzebnie postarza zarówno Twoje naczynia tętnicze jak i układ immunologiczny. Niezależnie od tego, czy teoria obrzęku ściany tętniczej jest prawdziwa moja teoria „czynników towarzyszących” została odrzucona. We wszystkich zaś dużych badaniach, które dotyczyły związku pomiędzy chorobami dziąseł a długością życia, uwzględniano wpływ wszelkich „czynników towarzyszących”. Potwierdziło się więc moje przypuszczenie, że palenie tytoniu, picie alkoholu, wysoki poziom cholesterolu są czynnikami, które można obarczyć winą za zwiększone ryzyko zgonu. Niezależnie jednak od uwzględnienia poprawki na te czynniki, wpływ chorób dziąseł wydaje się bezsprzeczny – choroby te skracają życie. Niedostateczny poziom higieny jamy ustnej, a w szczególności utrata zębów są ważnymi czynnikami ryzyka. (Im mniej masz zębów, tym większe ryzyko, że rozwinie się u Ciebie zapalenie dziąseł).

Czy zamierzasz zapobiegać temu przedwczesnemu starzeniu się? Zacznij robić to, co od dawna powinieneś był robić. Myj zęby pastą do zębów z dodatkiem fluoru kilka razy dziennie, zwłaszcza po jedzeniu. (Wyniki niektórych badań wydają się sugerować, że bardziej skuteczne jest mycie zębów szczoteczką bez pasty, jednak te dane mają charakter wstępny). Jeśli nie możesz po posiłku umyć zębów, żuj zamiast tego gumę bezcukrową. Kiedy już myjesz szczotką zęby, umyj szczotką także i język, po to, by pozbyć się bakterii, które wywołują choroby dziąseł i brzydki zapach z ust. Codziennie używaj też nici dentystycznej. Czyszczenie zębów nicią dentystyczną to najprawdopodobniej najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, by nie rozwinęła się u Ciebie choroba przyzębia, a często zdarza się, że ten zabieg higieniczny jest w ogóle pomijany.

Chorobie przyzębia sprzyja też palenie tytoniu i stresy. Zatem masz jeszcze jeden powód, by przestać palić i nauczyć się właściwie postępować ze stresem (zapoznaj się z poświęconym paleniu tytoniu rozdziałem szóstym i z rozdziałem jedenastym, który jest poświęcony stresowi). Wreszcie zacznij przynajmniej raz w roku, a lepiej dwa razy do roku, chodzić do stomatologa, by oczyścić zęby i poddać się badaniu. I uśmiechnij się, bowiem za każdym razem, gdy czyścisz zęby nicią, odmładzasz się.

Leave a Reply