Wapnienie szyszynki w miarę postępowania procesu starzenia się

Dlaczego – i w jaki sposób – szyszynka przestaje pełnić swoją funkcję? Istnieje na ten temat wiele teorii, ale jak dotąd niewiele rzetelnie udokumentowanych odpowiedzi.

Jednym z problemów są dość częste przypadki wapnienia szyszynki w miarę postępowania procesu starzenia się. Rzeczywiście, zdjęcie rentgenowskie szyszynki starego człowieka często pokazuje osady wapnia zwanego czasem piaskiem mózgowym. Wielu naukowców uważa, że takie degenerowanie się gruczołu wywiera istotny wpływ na jego funkcjonowanie. Niektórzy sugerują, że szyszynka jest czymś w rodzaju „papierka lakmusowego” organizmu i że kiedy zaczyna ulegać zwapnieniu i wykazywać oznaki starzenia się, jest to sygnał, że i w innych organach zachodzą podobne zmiany. U niektórych ludzi jednak, nawet po ukończeniu dziewięćdziesiątego roku życia, nie obserwuje się żadnych oznak zwapnienia szyszynki. Dlatego też jest bardzo trudno zinterpretować znaczenie tego zjawiska.

Wydaje się słuszne twierdzenie, że szyszynka może być jednym z pierwszych narządów poddających się procesowi starzenia. Dzieje się tak, dlatego że spośród wszystkich innych organów gruczoł ten pracuje najciężej. W ciągu całego życia człowieka jest pracowitą siłownią zużywającą olbrzymie ilości energii – regulującą, modulującą i kontrolującą wszystkie inne organy i układy. Każdy narząd, pracujący tak ciężko i tak długo, musi się w końcu „wypalić”. Uważamy, że to właśnie dzieje się z szyszynką. Gruczoł ten zaczyna się stopniowo kurczyć – traci wiele swoich pinealocytów, czyli komórek wytwarzających melatoninę i inne substancje. Inny wewnętrzny zegar naszego organizmu, jądra nad skrzyżowaniem nerwów wzrokowych, które przekazują sygnały świetlne z siatkówki do szyszynki, także zaczynają tracić część komórek, i w ten sposób same pozbawiają się wpływu na szyszynkę. W miarę starzenia się szyszynki ustaje produkcja melatoniny. Ciało zaczyna mieć coraz mniej energii, zostają ograniczone możliwości adaptacyjne. To z kolei pociąga za sobą cały łańcuch wydarzeń, który znamy pod nazwą procesu starzenia się.

Leave a Reply