Potas
Udary mózgu są główną przyczyną starzenia się naszego mózgu. Tak się szczęśliwie składa, że większości udarom można skutecznie zapobiegać. Jednym ze stosunkowo łatwych działań zapobiegających udarowi mózgu i niepotrzebnemu zestarzeniu się z tego powodu jest większe spożywanie potasu wraz z dietą. Jeśli już odżywiasz się prawidłowo, jesz dużo owoców i warzyw, dodaj do swojej codziennej diety trzy banany (albo też taką ilość potasu, jaką zawierają trzy banany). Dzięki takiemu postępowaniu w ciągu trzech lat odmłodniejesz aż o 0.6 roku.
Czemu potas jest tak potrzebny? Jest on w organizmie bardzo ważnym jonem, cząstką naładowaną elektrycznie, więc jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórki. Zawsze, gdy przez nerw przechodzi impuls, gdy kurczy się miesień, w proces ten zaangażowany jest potas, właśnie dlatego że jon potasu niesie ze sobą ładunek elektryczny. Potas współdziałając z różnymi innymi cząsteczkami ma wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, umożliwia też prawidłowe działanie nerkom i sercu. W czterech ogromnych badaniach potwierdzono, że przyjmowanie znacznych ilości potasu z dietą zmniejsza ryzyko udaru mózgu oraz zapobiega ujawnianiu się innych cech starzenia się naczyń tętniczych. W jaki sposób potas zapobiega starzeniu się naszego organizmu?
Wciąż tego nie wiemy, jednak badania na szczurach wykazały, że działa jako przeciwwaga dla sodu. Szczury karmione dietą bogatą w sód żyły zwykle krócej, efekt ten można było jednak zmniejszyć wówczas, gdy spożywały także znaczne ilości potasu. W badaniu klinicznym Rancho Bernardo na ludziach odkryto, że u osób, które spożywają stosunkowo mało potasu, 2.6-4.8 raza większe jest ryzyko udaru mózgu w porównaniu z ludźmi przyjmującymi więcej tego pierwiastka. Spośród 287 osób przyjmujących znaczne ilości potasu, żadna nie doznała udaru w czasie trwania badania. W grupie 572 osób, których dieta była stosunkowo uboga w potas, doszło do 24 udarów. Jak można to wytłumaczyć? W trzech badaniach potwierdzono, że dieta bogata w potas zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, zatem spowalnia tempo starzenia się naczyń tętniczych, którego przejawem właśnie może być i udar mózgu i zawał mięśnia sercowego. Do innych efektów, które mogą przyczynić się do odmłodzenia organizmu jako całości, można zaliczyć stabilizowanie płytki miażdżycowej, zmniejszenie utleniania lipidów, wpływ ochronny na komórki nerwowe w okresie, kiedy otrzymują niewystarczającą ilość tlenu.