Powstrzymać miażdżycę naczyń: udrożnij własne tętnice cz. II

Wszyscy jesteśmy w stanie zrobić parę posunięć, dzięki którym nasze naczynia pozostaną dłużej młode. W następnych rozdziałach tej książki piszę o tym, że przyjmowanie jednej tabletki aspiryny dziennie jest szybkim i wymagającym niewiele wysiłku działaniem, które spowalnia starzenie się naczyń tętniczych, i niemal każdy może wprowadzić do rutyny swojego dnia połknięcie tabletki aspiryny. W rozdziale siódmym dowiesz się, w jaki sposób witamina C i E chroni Twoje tętnice. Przyjmowanie obu tych substancji w polecanych dawkach może sprawić, że Twój organizm odmłodnieje nawet o sześć lat. Z pewnością powinieneś przeczytać w tej książce fragment o folianach (w rozdziale 7.), wiadomo bowiem, że regularne przyjmowanie folianów zapobiega odkładaniu się lipidów w ścianie naczyniowej. Z rozdziału poświęconego układowi immunologicznemu zapamiętaj, jak ważne jest mycie zębów i używanie nici dentystycznej po to, by uniknąć chor rób przyzębia. Bakterie, które powodują choroby przyzębia, jak się sądzi, prowokują odpowiedź immunologiczną, której skutkiem jest zapalenie i obrzęk ściany naczyń tętniczych. W takim obszarze zmienionej ściany naczyń z łatwością zaczynają się odkładać substancje tłuszczowe, ułatwiony jest zatem postęp miażdżycy.

Kiedy już mówimy o problemie młodości naczyń tętniczych, nie możemy nie wspomnieć o wielkiej trójcy: właściwym odżywaniu się, aktywności fizycznej i unikaniu czy radzeniu sobie ze stresem. Są to tak ważne czynniki, że każdemu z nich poświęcamy po jednym rozdziale. Pamiętaj też, że czynniki te są wzajemnie od siebie zależne. Jeśli będziesz odżywiał się dietą bogatą w cenne składniki pokarmowe i ubogą w tłuszcze nasycone, możesz odmłodzić się nawet o ponad dziesięć lat. Ćwicząc regularnie (jednak nie nazbyt ciężko!), możesz ująć sobie nawet i osiem lat. Przeczytaj szczególnie uważnie rozdział jedenasty, w którym znajdziesz parę sposobów na radzenie sobie ze stresem. Wiadomo bowiem, że stres czy negatywne emocje mogą wyraźnie przyspieszać starzenie się naczyń tętniczych.

Przejdźmy teraz do dwóch czynników, które przeciwdziałają powstawaniu skrzeplin w świetle naczyń – porozmawiajmy o codziennym przyjmowaniu tabletki aspiryny i o hormonalnej terapii zastępczej.

Leave a Reply