Co zrobić, by mieć idealne ciśnienie krwi? – kontynuacja

Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże Ci z pewnością opracować taki plan obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, który jest dla Ciebie do zaakceptowania i w którym nacisk położony jest na sprawy dla Ciebie najważniejsze. Lekarz także ułatwi Ci podjęcie ewentualnej decyzji o leczeniu farmakologicznym nadciśnienia. Jeśli takie postępowanie będzie konieczne, wspólnie dobierzecie najodpowiedniejszy lek. Pamiętaj, że dostępnych jest wiele rodzajów leków, z których jedne mogą Ci bardziej odpowiadać od innych, powinieneś zatem wypytać o wszelkie rodzaje preparatów. Jeśli będziesz doświadczał działań niepożądanych lub nie będziesz się czuł tak dobrze, jak chciałbyś się czuć, nie przerywaj samodzielnie przyjmowania leku – w ten sposób możesz wywołać zawał serca lub też udar mózgu. Poradź się swojego lekarza, jakie inne leczenie może Ci zaproponować.

Dodatkowo lekarz może określić, czy nadciśnienie u Ciebie jest „zależne od sodu”. Wielu ludzi jest wrażliwych na sód: oznacza to, że ich ciśnienie krwi jest wyraźnie zależne od tego, ile tego pierwiastka przyjmują wraz z pożywieniem. Jeśli sądzisz, że właśnie Ty możesz być wrażliwy na sód. powinieneś ograniczyć spożycie słonych pokarmów (przeczytaj rozdział poświęcony problemowi sodu w diecie – rozdział siódmy). I jeżeli sądzisz, że schowanie solniczki załatwi sprawę, przemyśl to jeszcze raz. Większość spożywanej przez nas soli to nie ta, którą dodajemy do potraw, lecz ta, dodawana w fabrykach do gotowych produktów. Duże ilości sodu występują w wielu takich produktach – od napojów gazowanych po wszelkie produkty ze zbóż. Naucz się wreszcie czytać to, co jest napisane na etykietach produktów spożywczych. Jedz świeże warzywa i owoce, a unikniesz przetworzonego pożywienia, które często zawiera dużo sodu.

Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi wymaga więcej wysiłku z Twojej strony, niż większość innych działań odmładzających Twój organizm omawianych w tej książce. Kiedy zaczynasz sądzić, że to za trudne dla Ciebie, przypominaj sobie, że obniżenie ciśnienia skurczowego o 2 mm słupa rtęci, a o 3 mm słupa rtęci ciśnienia rozkurczowego odmładza Cię o półtora roku. Czy jest o co się starać?

Leave a Reply