Jakie masz teraz ciśnienie krwi i jak można je zmierzyć?
Większość z nas ma mierzone ciśnienie tętnicze przy każdej wizycie lekarskiej i to już od dzieciństwa. Czym jednak jest ten pomiar? Co uzyskana wartość może nam powiedzieć o ogólnym stanie naszego zdrowia?
Ciśnieniem tętniczym krwi nazywamy siłę, jaką wywiera na ścianę naczyń tętniczych płynąca w nich krew. Im wyższe jest ciśnienie, tym większemu obciążeniu podlega cały Twój organizm. Jeżeli przyjrzymy się wiekowi prawdziwemu, okazuje się, że starzejmy się niepotrzebnie szybko.
Jedynym sposobem na to, by dowiedzieć się, jakie masz ciśnienie tętnicze krwi, jest szybkie i bezbolesne jego zmierzenie aparatem do mierzenia ciśnienia, inaczej sfigmomanometrem – jest to mankiet z dołączonym zegarem do odczytu wartości, który owijają Ci wokół ramienia zawsze, gdy jesteś u swojego lekarza. Kiedy zostanie już zmierzone ciśnienie, powinieneś spytać, jakie ono jest i zanotować sobie jego wartości. Przechowuj zapiski dotyczące ciśnienia krwi i zwracaj uwagę na jego zmiany w czasie. Twoje ciśnienie tętnicze nie zawsze ma te same wartości. Jest często wyższe wówczas, gdy jesteś niespokojny, zdenerwowany, czy też kiedy się śpieszysz. Nawet sam fakt, że jesteś w gabinecie lekarskim, może podnosić Twoje ciśnienie (jest to tak zwane nadciśnienie białego fartucha). Kiedy zamierzasz zmierzyć ciśnienie, daj sobie trochę czasu na uspokojenie, usiądź i odpręż się, nie prowadź z nikim dyskusji na tematy, które wywołują w Tobie silne emocje. Jeśli masz nadciśnienie lub ciśnienie wyższe, niż tego sobie życzysz, przejdź się do apteki i kup aparat do mierzenia ciśnienia krwi. Twój lekarz czy farmaceuta w aptece wyjaśnią, jak należy go używać. Pomiary ciśnienia krwi powtarzaj regularnie, zwracaj baczną uwagę na wszelkie wahania jego wartości. To Ty sam powinieneś najskrupulatniej przestrzegać odpowiednio częstych kontroli, w końcu to Twój własny organizm.