Nowotwory złośliwe: odrobina zapobiegania lepsza od całego leczenia
Nowotwory złośliwe to najbardziej szydercza choroba. Poza bardzo rzadkimi przypadkami, nie jest ona spowodowana wtargnięciem jakiegoś czynnika z zewnątrz, tak jak infekcja bakteryjna czy wirusowa. Nie jest także spowodowana zużyciem się naszego organizmu lub poszczególnych jego części. Można powiedzieć, że jest to stan, w którym organizm sam wkracza na złą drogę. Nowotwór złośliwy powstaje z pojedynczej komórki, która zamiast współdziałać ze wszystkimi komórkami wokół, wyłamuje się z szeregu, nagle zaczyna wzrastać, dzielić się, by w końcu utworzyć masę nieprawidłowych komórek – guz nowotworowy. Jeśli guz ten dostatecznie się powiększy lub też zacznie tworzyć przerzuty, może dojść do zgonu pacjenta. Komórki są zwykle podporządkowane dobru całego organizmu, kiedy jednak powstaje nowotwór złośliwy, organizm staje się podporządkowany komórce.
Nowotwory złośliwe stanowią drugą co do częstości przyczynę zgonów w Stanach Zjednoczonych. Można im przypisać dwadzieścia dwa procent wszystkich zgonów rokrocznie. Co roku w Stanach Zjednoczonych rozpoznaje się ponad milion nowych przypadków, ponad pół miliona ludzi zaś umiera na tę chorobę. U dalszych 800 000 rozwija się nowotwór in situ (to jest zmiana nowotworowa wczesna, nie- naciekająca) lub jakiegoś typu rak skóry, choroba stosunkowo łagodnie przebiegająca. W obu tych przypadkach nowotwór nie tworzy jeszcze przerzutów i może być stosunkowo łatwo usunięty. Generalnie raka in situ nie włącza się do corocznej statystyki zachorowań na nowotwory złośliwe, mimo że są to nowotwory złośliwe. U kobiet pomiędzy trzydziestym piątym a siedemdziesiątym czwartym rokiem życia nowotwory złośliwe są najczęstszą przyczyną zgonu. Mimo dużej częstości zachorowań oraz ogromnego wysiłku skierowanego na leczenie chorych, nowotwór złośliwy wciąż pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób rodzaju ludzkiego.
Nowotwory złośliwe: odrobina zapobiegania lepsza od całego leczenia cz. II
Do chwili obecnej wykryto wiele genów powiązanych z zachorowaniem na nowotwór złośliwy, stanowią one przedmiot ogromnego zainteresowania. Ale mimo to, większość nowotworów powstaje wskutek oddziaływania środowiska na nasz organizm. Zdumiewające, że aż jedną trzecią nowych zachorowań na raka w Europie i Stanach Zjednoczonych można powiązać z uzależnieniem od tytoniu. Z powodu nowotworów złośliwych będących skutkiem nikotynizmu umiera w USA ponad 150 000 ludzi. Niewłaściwe jedzenie, jak się uważa, jest przyczyną kolejnej jednej trzeciej zachorowań na nowotwory złośliwe, chodzi tutaj zwłaszcza o raka żołądka i jelita grubego. Ludzie, którzy odżywiają się dietą ubogą w tłuszcze nasycone, zaś bogatą w składniki odżywcze wyraźnie rzadziej zapadają na raka. Ludzie szczuplejsi rzadziej chorują na raka piersi, raka gruczołu krokowego i trzonu macicy, prawdopodobnie dlatego, że – jak postuluje część naukowców – narażenie na hormony płciowe, tj. estrogen i testosteron, jest wówczas znaczne, bowiem hormony te magazynowane są w tkance tłuszczowej. Ludzie, którzy piją nadmierne ilości alkoholu, często zapadają na raka jamy ustnej i wątroby. Zaś bardziej prawdopodobne jest, że ludzie, którzy spędzają na słońcu zbyt dużo czasu, zwłaszcza przed osiągnięciem trzydziestki, zachorują na raka skóry. Narażenia zawodowe takie, jak przykładowo kontakt z azbestem i formaldehydem, są odpowiedzialne za około 5% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe.