UKŁAD IMMUNOLOGICZNY: NASZ WEWNĘTRZNY STRAŻNIK CZ. II
Kiedy się starzejemy, starzeje się również nasz układ immunologiczny, słabnie i pracuje mniej skutecznie. Choć organizm produkuje te same ilości komórek zwalczających choroby, nie są one tak sprawne jak w młodości. Z tego też powodu starsi ludzie są bardziej podatni na wszelkiego rodzaju choroby. Dziecko jest w stanie szybko uporać się z przeziębieniem: jeśli jednak u wnuczka katar zwykle okazuje się banalnym przeziębieniem, u dziadka może przerodzić się w poważne zapalenie płuc. Z wiekiem zwiększa się znacznie ryzyko zachorowania na raka.
Wraz z postępującym procesem starzenia się wzrasta podatność na zaburzenia samego układu immunologicznego, w efekcie których dochodzi do tak zwanych schorzeń autoagresywnych. Komórki odporne tracą wówczas orientację i zaczynają atakować tkankę własnego organizmu. Właśnie to ma miejsce w przypadku ostrego gośćca stawowego – powszechnego problemu starszych ludzi.
Stopniowe załamywanie się układu immunologicznego nie jest procesem nieuniknionym, ponieważ znamy przyczynę, a jest nią wyczerpanie się funkcji organicznych szyszynki. Nasze badania sugerują, że przyjmowanie melatoniny może pozwolić utrzymać układ immunologiczny na jego szczytowym poziomie efektywności, czyli takim samym, jak w młodości. System odpornościowy osoby starszej przyjmującej melatoninę wzmacnia się do poziomu tegoż systemu u osoby młodej.
Opiszemy teraz jak działa układ immunologiczny, jak wpływa nań ilość wydzielanej przez szyszynkę melatoniny oraz w jaki sposób – dzięki dodatkowemu podawaniu hormonu szyszynki – możemy spowolnić proces jego starzenia się. Wyjaśnimy, w jaki sposób – poprzez utrzymywanie sprawności szyszynki i układu immunologicznego – możemy pomóc organizmowi w obronie przed chorobami i ich niszczącymi skutkami.