Co zrobić, by mieć idealne ciśnienie krwi?

Co powinieneś zrobić, jeśli masz ciśnienie krwi wyższe od idealnego, to jest powyżej 115/76 mm Hg?

– Niech Twoja dieta zawiera więcej składników odżywczych, a mniej tłuszczy nasyconych.

– Bądź bardziej aktywny fizycznie.

– Odchudź się.

– Ogranicz przyjmowanie sodu do poniżej 1600 mg/dobę.

– Zwiększ przyjmowanie potasu, wapnia i magnezu.

– Unikaj stresów. Wypracuj sobie strategie zmniejszania skutków stresu: wzmocnij więzi społeczne, naucz się technik relaksacyjnych, naucz się biofeedbacku, uprawiaj jogę.

– Jeśli masz ciśnienie rzędu 140/90, powinieneś zgłosić się do lekarza, by porozmawiać z nim o przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.

Ponieważ właściwe odżywianie się, aktywność fizyczna i zmniejszenie poziomu stresu są czynnikami tak silnie spowalniającymi proces starzenia się, w książce tej każdemu z nich poświęciliśmy jeden rozdział (patrz: rozdziały 8, 9., 11.). Jeśli wartości Twojego ciśnienia krwi są wyższe od wartości idealnych, powinieneś szczególnie bacznie przeczytać te właśnie rozdziały i przemyśleć przedstawione w nich zalecenia. Jeśli w Twojej rodzinie występowały schorzenia układu krążenia, powinieneś jeszcze bardziej wziąć sobie do serca zamieszczone w tych rozdziałach rady. Przedstawimy w nich, jak łatwo jest włączyć do swojego stylu życia zdrowy dla serca sposób odżywiania się i równie ważną aktywność fizyczną. Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi nie jest niemożliwym do wykonania zadaniem.

Leave a Reply