Kwestia wieku: co sprawia, że się starzejesz cz. II

Choć nikt dokładnie nie wie, dlaczego się starzejemy, wiemy – przynajmniej częściowo – co nas postarza. Starzenie się to nie jeden proces, to suma różnych zmian, I na tym właśnie opiera się prezentowany w niniejszej książce program RealAge. „Starzenie” to termin zbiorczy, który odnosi się do różnego rodzaju zmian – od powstawania zmarszczek do zużywania się naszego serca. Starzenie się nie jest metafizycznym, tajemniczym procesem. Przejawia się ono w szczegółach. Powiedzmy – w Twoich tętnicach odkładają się złogi. Nasila się proces zapalny w stawach. Części Twojego organizmu po trosze się zużywają, nie dochodzisz do zdrowia tak szybko, jak kiedyś. Dzięki programowi RealAge uda nam się dotrzeć do źródeł tego procesu, zajmiemy się bowiem szczegółami. Wszyscy znamy ludzi, którzy nie wyglądają na swoje lata. I wszyscy znamy takich, którzy wyglądają na starszych, niż to wskazuje kalendarz. Podstawowe pytanie brzmi: co można uczynić, by lepiej wyglądać i czuć się, być młodszym, niż to pokazuje nasz wiek metrykalny?

Po pierwsze, przestań myśleć o dbałości o zdrowie jako zapobieganiu chorobom, a przyjmij do wiadomości, że działania prozdrowotne zapobiegają starzeniu się. Prawdopodobieństwo, że danego roku zapadniesz na określoną chorobę, jest naprawdę niewielkie. Czytamy, że na 1000 kobiet trzy zachorują na określoną odmianę raka, zaś dwóch na stu mężczyzn umrze z powodu danego rodzaju udaru naczyniowego. Taki rodzaj danych jest nieprzekonywający i nie sprawi, że zamiast hamburgera z frytkami zaczniemy jeść sałatę. Zagrożenie wydaję się zbyt odległe.

Jednak zjedzenie hamburgera sprawi, że jutro będziesz starszy niż wówczas, gdybyś się zdecydował na sałatę. I będziesz jutro młodszy, jeśli dziś się zdecydujesz na aktywność fizyczną. W im lepszej kondycji zdrowotnej jesteś – tym będziesz młodszy, lepiej przygotowany na przeciwstawienie się czynnikom, które sprawiają, że się starzejesz. Kiedy dbasz o własne ciało, upływ czasu staje się wolniejszy. Uzyskujesz więcej czasu – czasu, który możesz poświęcić na to, czego pragniesz, na to, czego chcesz dokonać. Dzięki temu przedstawiany program RealAge – ukazując, że dzięki określonym zachowaniom zyskujesz młodość – ułatwia zrozumienie, jaka jest właściwa wartość takich właśnie działań.

Leave a Reply