Melatonina – stabilizator

Z wiekiem nasz system hormonalny ulega rozchwianiu i z tego powodu zaczynamy odczuwać dolegliwości i zapadać na choroby. Przyczyną tego stanu rzeczy jest pogarszanie się pracy szyszynki-regulatora. W efekcie obniża się jej zdolność produkcji melatoniny. Uzupełniając poziom melatoniny, możemy usprawnić pracę szyszynki i zapobiec dalszym zniszczeniom. Przywracając zdrowie szyszynce przywracamy zdrowie pozostałym, ważnym hormonom, i tym samym zdrowie i młodość naszemu organizmowi.

Dobrym przykładem jest sposób, w jaki melatonina zwalcza negatywne skutki stresu. Gdy przeżywamy stres, nasze nadnercza produkują hormony stresu, zwane kortykosterydami. Ich podwyższony poziom w organizmie może spowodować zniszczenie wielu organów, włącznie z sercem, mózgiem, a nawet tętnicami. Przewlekłe narażenie na działanie kortykosterydów jest w istocie łączone zarówno z chorobą wieńcową, jak i chorobą Alzheimera. W młodości zbyt podniesiony poziom kortykosterydów jest szybko obniżany przez melatoninę (wraz z innymi hormonami). Jednak z czasem, gdy szyszynka „wyczerpuje się” i produkcja melatoniny nie jest wystarczająca, maleje jej wpływ na poziom kortykosterydów. Skutkiem tego jest utrzymanie ich wysokiego stężenia przez dłuższy okres, co zwiększa zagrożenie organizmu przez niszczące hormony. Przyjmując melatoninę przywracamy stężenie kortykosterydów do fizjologicznego, zdrowego poziomu. (Więcej na temat stresu w rozdz. 11.)

Większość szkodliwych procesów zachodzących w organizmie w podeszłym wieku jest efektem zachwiania równowagi hormonalnej. Jest ona przyczyną wielu chorób kojarzonych z wiekiem, takich jak cukrzyca, choroby serca, a także wiele odmian raka. Melatonina, przywracając właściwy poziom hormonów, zapobiega tym chorobom i utrzymuje nasz organizm w młodzieńczej formie.

Leave a Reply