Archive for 07/19/2015
Płciowość jest powiązana z immunologią
Prowadząc badania nad rozwojem i starzeniem się organizmów dokonałem wielu eksperymentów, które stopniowo ujawniały mnogość i złożoność powiązań między układem immunologicznym a hormonami regulującymi wzrost i dojrzałość płciową. Dość szybko odkryłem, że grasica jest również silnie uzależniona od gruczołów nadnerczy. W tej części układu dokrewnego, obok adrenaliny, wytwarzane są również hormony płciowe. Zwierzę pozbawione grasicy produkuje znacznie mniej tych hormonów i dlatego nie rozwija się prawidłowo. To właśnie obniżony poziom hormonów płciowych jest odpowiedzialny za ograniczenie wzrostu i atrofię mięśni u myszy, przypominających trzęsące się staruszki.
Unikanie chorób uzębienia
Chociaż wciąż czytamy o ryzyku zachorowania na raka pod wpływem narażenia na promieniowanie słoneczne, wcale nie oznacza to, że w ogóle powinniśmy unikać słońca. Po to, by w naszym organizmie powstała odpowiednia ilość witaminy D, konieczna jest odpowiednia ilość słońca dziennie (albo też można zdecydować się na przyjmowanie dodatkowe witaminy D, tak jak o tym piszemy w rozdziale siódmym). Wydaje się, że witamina D wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu i chroni przed niektórymi postaciami nowotworów złośliwych. Naucz się utrzymywać równowagę pomiędzy dwoma przeciwstawnymi stanami – niedoborem słońca i jego nadmiarem. Jeśli nauczysz się po prostu uważać, możesz odjąć sobie 1.7 roku od prawdziwego wieku.
Nowotwory złośliwe: odrobina zapobiegania lepsza od całego leczenia
Nowotwory złośliwe to najbardziej szydercza choroba. Poza bardzo rzadkimi przypadkami, nie jest ona spowodowana wtargnięciem jakiegoś czynnika z zewnątrz, tak jak infekcja bakteryjna czy wirusowa. Nie jest także spowodowana zużyciem się naszego organizmu lub poszczególnych jego części. Można powiedzieć, że jest to stan, w którym organizm sam wkracza na złą drogę. Nowotwór złośliwy powstaje z pojedynczej komórki, która zamiast współdziałać ze wszystkimi komórkami wokół, wyłamuje się z szeregu, nagle zaczyna wzrastać, dzielić się, by w końcu utworzyć masę nieprawidłowych komórek – guz nowotworowy. Jeśli guz ten dostatecznie się powiększy lub też zacznie tworzyć przerzuty, może dojść do zgonu pacjenta. Komórki są zwykle podporządkowane dobru całego organizmu, kiedy jednak powstaje nowotwór złośliwy, organizm staje się podporządkowany komórce.