Palenie bierne
Nie powinieneś godzić się na przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, gdyż narażasz się na bierne palenie. Jeśli żyjesz pod jednym dachem z osobą palącą tytoń, poproś, by wychodziła z pomieszczenia, w którym przebywasz, gdy chce zapalić. Taka prośba niesie w sobie zarazem przesłanie dla osoby palącej, że warto rzucić palenie. Mimo że taka postawa może być poczytywana za brak tolerancji czy grzeczności, tak naprawdę dajesz do zrozumienia, że utrudniając danej osobie palenie, zarazem o nią dbasz. Pamiętaj, że nie robisz niczego dobrego dla partnera, gdy godzisz się na wdychanie dymu tytoniowego.
Jeśli w miejscu Twojej pracy koledzy palą, porozmawiaj z nimi, czy nie mogliby palić gdzie indziej, bez zmuszania Cię do biernego palenia, Ogólnie można powiedzieć, że możliwe jest wypracowanie jakiegoś rozwiązania. Jeśli w miejscu pracy będziesz narażony na dym tytoniowy i bierne palenie, porozmawiaj z przełożonym, by powstała jakaś umowa, która zagwarantuje Ci, że nie będziesz musiał wdychać dymu.
Jeśli pracujesz w określonych miejscach – powiedzmy w restauracji czy barze, uniknięcie palenia biernego może być trudne. Upewnij się wówczas, czy została zamontowana sprawna instalacja oczyszczająca powietrze w miejscu pracy. Dzięki niej powietrze może być mniej zadymione, mniej też będzie w nim cząstek pylistych. Takie działania przyniosą korzyści nie tylko Tobie, ale i wszystkim klientom, nawet tym palącym.
Powinieneś unikać zadymionych barów, a w restauracjach siadaj w wydzielonych obszarach, gdzie palenie jest zabronione. Dzięki temu zmniejszysz do minimum narażenie na dym tytoniowy. Wiele sieci hotelowych oferuje obecnie pokoje dla osób niepalących, można także wynająć samochód, w którym nikt nie palił papierosów. Jeśli codziennie przebywasz ponad cztery godziny w zadymionych pomieszczeniach, możesz być w istocie starszy nawet o 6,9 roku.