Jeśli palisz tytoń, nie staraj się udawać „twardziela”
Jedynie dwóm procentom osób palących udaje się z powodzeniem rzucić palenie już za pierwszym razem. Jeśli stosuje się plastry z nikotyną, można zwiększyć ten odsetek dwukrotnie – do czterech procent. W jednym z badań wykazano, że jeżeli łączy się działanie plastrów z tabletkami, które mają zmniejszyć głód nikotynowy, można spodziewać się sukcesu nawet w sześćdziesięciu procentach przypadków. Na podstawie mojej praktyki mogę stwierdzić, że odsetek osób skutecznie zrywających z nałogiem jest wyższy – spośród ostatnich osiemnastu moich pacjentów, siedemnastu udało się rzucić papierosy. Wielu z nich wypalało paczkę papierosów dziennie przez dziesięć lat, czasem nawet dłużej. Gdy połączymy działanie plastrów nikotynowych, tabletek, których zadaniem jest zmniejszenie głodu nikotynowego, i wreszcie Plan Redukcji Prawdziwego Wieku, osobom uzależnionym zwykle udaje się zerwać z paleniem, zaczynają też młodnieć o całe lata. (Moim pacjentom przepisuję bupropion stumiligra- mowy w postaci wolno uwalniającego się preparatu o nazwie Wellbu- trin, stosują go dwa razy dziennie, przy czym dawkę dostosowmję do wagi pacjenta. Trzy dni później proponuję rozpoczęcie stosowania plastrów nikotynowych, wówczas też polecam całkowite zaprzestanie palenia, zalecam też dodatkowe ćwiczenia fizyczne. Proponuję ustalenie odpowiedniego trybu postępowania w trakcie bezpośredniej rozmowy z Twoim lekarzem prowadzącym…).
Jeśli palisz tytoń, nie staraj się udawać „twardziela”. Umów się na wizytę u swojego lekarza i wspólnie ustalcie plan działań. Warto stosować i plastry nikotynowe, i tabletki, które zmniejszają fizyczny głód nikotynowy. Podobnie warto jest korzystać z systemów wsparcia psychologicznego, dzięki któremu łatwiej Ci jest zrezygnować z palenia. Nie zapomnij też, że warto jest urządzać przyjęcia pod hasłem „o kolejne lata młodszy”: musisz uczcić odpowiednio swoje sukcesy.
Drobne zmiany w codziennej rutynie mogą również ułatwić Ci rzucenie palenia. Na przykład, zwiększenie aktywności fizycznej może zmniejszyć pragnienie zapalenia papierosa. Unikaj takich miejsc, gdzie gromadzą się osoby palące, zamiast tego uczęszczaj do miejsc, gdzie palenie jest zabronione. Mam tu na myśli muzea, biblioteki, teatry. Niektórym ludziom łatwiej jest rzucić palenie w klinikach odwykowych czy grupach wsparcia. Istotnie, takie instytucje mogą dać odpowiednie wsparcie i właściwą motywację do rzucenia palenia.