Uzupełnianie przeciwutleniaczy w organizmie
Innym sposobem kontrolowania produkcji wolnych rodników jest uzupełnianie przeciwutleniaczy w organizmie, tzn. witaminy C, selenu i karotenów, które pomagają zachować prawidłowe proporcje przeciwutleniaczy i wymiataczy wolnych rodników. Przypuszczamy, że takie właściwości posiada również melatonina: ostatnie badania dowodzą jej silnego działania przeciwutleniającego. Na konferencji na Stromboli dr Russell Reiter przedstawił prowokujący referat zatytułowany „Melatonina jako wymiatacz wolnych rodników: konsekwencje dla starzenia się i chorób podeszłego wieku” . Dr Reiter badał działanie melatoniny na karcynogen, znany z niszczenia DNA poprzez stymulację produkcji wolnych
Praca została opublikowana w „The Aging Clock1′ (por, przyp, 1.) rodników. Okazało się. że melatonina neutralizuje karcynogen i eliminuje jego szkodliwy wpływ, co potwierdza założoną tezę.
Badania te dają także odpowiedź na pytanie o sposób działania melatoniny wewnątrz komórki. Melatonina jest rozpuszczalna w tłuszczach i wobec tego z łatwością przenika przez błonę komórkową, która przepuszcza niektóre substancje, ale zatrzymuje inne. Melatonina wykazuje szczególne powinowactwo z jądrem komórkowym, miejscem przechowywania DNA. Dr Reiter uważa ochronę DNA w jądrze za główne zadanie melatoniny. Takie wytłumaczenie wydaje nam się pomysłowe i intrygujące. Przeprowadziliśmy nawet eksperymenty sprawdzające wartość melatoniny jako przeciwutleniacza. Jeden z naszych współpracowników wykazał na hodowli tkankowej, że (w odpowiednim stężeniu) melatonina chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem przez tlen. Skuteczność melatoniny jako antyutleniacza określona na podstawie naszych badań nie jest jednak większa niż witaminy E. innego silnego wymiatacza wolnych rodników. Zgadzamy się. że melatonina może pełnić rolę antyutleniacza, ale uważamy, że jej rola w organizmie jest znacznie donioślejsza. Melatonina jest z całą pewnością czymś znacznie więcej niż tylko antyoksydantem.