MELATONINA: SPRAWDZONY ŚRODEK PROFILAKTYCZNY I LEK NA RAKA CZ. II
Obecnie – pięćdziesiąt lat później – melatonina jest na nowo odkrywana przez onkologów, którzy chcą zbadać jej możliwości lecznicze. Najwyższy czas na to zainteresowanie, bo – jak przewiduje statystyka – na raka zachoruje jeden Amerykanin na trzech, a w następnym stuleciu będzie to wręcz jeden na dwóch. Nie ma w Stanach Zjednoczonych rodziny, której nie dotknie ta choroba. Niektóre formy raka, choć nie wiemy dlaczego, są szczególnie powszechne. Prawdopodobnie niemal każdy z naszych czytelników zna kobietę właśnie chorą na raka sutka i podejrzewamy, że wielu z was zna więcej niż jedną, która przeszła tę chorobę. Nic w tym zaskakującego. Zgodnie z danymi Amerykańskiego Towarzystwa Zwalczania Raka, jedna kobieta na osiem zapadnie na raka sutka i cyfra ta zdaje się rosnąć. Każdego roku z powodu tej choroby umiera w USA sześćdziesiąt cztery tysiące kobiet. Równie niepokojące jest to, że rak sutka nie jest najważniejszą przyczyną zgonów na raka wśród kobiet – w dużym stopniu z powodu palenia papierosów na pierwszym miejscu sytuuje się obecnie rak płuc.
Nie chcemy sugerować, że mężczyźni chorują rzadziej. Jeden na jedenastu mężczyzn w wieku około pięćdziesięciu lat zachoruje na raka prostaty, tylko w 1995 roku umrze z tego powodu w USA trzydzieści pięć tysięcy chorych. Niemal sto tysięcy mężczyzn umiera co roku w USA na raka pluć.
Głęboko wierzymy, że większości zachorowań dałoby się uniknąć. Na końcu niniejszego rozdziału podamy wskazówki dotyczące profilaktyki nowotworowej. Ale zanim to uczynimy, warto wyjaśnić patogenezę choroby nowotworowej.