Nadrzędny regulator
Szyszynka jest uważana za „regulator” innych regulatorów. Sprawując władzę nad całym systemem hormonalnym kontroluje pracę dosłownie każdej komórki ciała, wywierając wpływ na tak różnorodne funkcje jak rozmnażanie, utrzymywanie temperatury ciała, praca nerek, odporność, a także wzrost i rozwój. Wszystko to, a także proces starzenia się. wchodzi w zakres kompetencji jednego gruczołu. Jak to możliwe, że tak mały gruczoł może pełnić tak wiele ważnych funkcji? Jest po prostu gruczołem „inteligentnym”, który szybko i precyzyjnie wykonuje powierzone sobie zadania.
Szyszynka za pomocą melatoniny utrzymuje stan równowagi całego organizmu. Melatonina jest tak zwanym hormonem zależnym od stanu. W przeciwieństwie do estrogenu, który oddziałuje bezpośrednio na wybrany organ (jajniki), czy testosteronu (bezpośredni wpływ na jądra), melatonina wpływa pośrednio na wszystkie organy. Jej zadanie jest wspomagające i polega na regulacji poziomu innych hormonów i utrzymywaniu stanu równowagi albo homeostazy ciała. Wzrastający poziom melatoniny ogranicza wytwarzanie jednych hormonów: malejący – pobudza wydzielanie innych. Melatonina harmonizuje zatem produkowanie różnych hormonów w taki sposób, by w organizmie panowała niczym nie zakłócona równowaga.
Szyszynka nieustannie kontroluje funkcjonowanie całego ciała. I chociaż gruczoł ten nie jest dosłownym „trzecim okiem” w sensie optycznym, w pewien sposób pełni właśnie taką funkcję. Szyszynka „strzeże” stanu naszego środowiska wewnętrznego i zarazem pomaga nam przystosować się do środowiska zewnętrznego. Umieszczona w głębi mózgu pełni funkcję pulpitu dyrygenta. Wciąż zbiera sygnały przekazywane z jednych do drugich ośrodków mózgu, pomagając każdemu naszemu gruczołowi prawidłowo na nie odpowiadać.