Nie tylko za pomocą melatoniny

Melatonina jest głównym „posłańcem” szyszynki i to dzięki niej gruczoł ten wykonuje swoje zadania. Hormon ten jest syntetyzowany z dwóch innych substancji: aminokwasu zwanego tryptofanem i serotoniny, jeszcze jednego przekaźnika nerwowego. Melatonina jest wytwarzana z tych dwóch substancji wtedy, gdy organizm jej potrzebuje.

Serotonina, oprócz tego, że jest producentem melatoniny, odpowiada za wiele czynności organizmu, takich jak sen, kurczenie się mięśni gładkich i funkcje spełniane przez płytki krwi (płytki krwi są rodzajem krwinek). Zbyt duże ilości serotoniny (i zbyt małe melatoniny) wywołują stany depresyjne i zaburzenia samopoczucia. Niektóre leki psychotropowe (np. prozac) mają na celu sztuczne hamowanie zużycia serotoniny – utrzymują prawidłowy poziom tej substancji 1 stymulują wytwarzanie melatoniny. (Depresjom towarzyszą często zaburzenia snu, a więc środki pobudzające mogą pomóc przywrócić normalny cykl sen – czuwanie). Istnienie patologicznie wysokich poziomów serotoniny wykryto w rdzeniach kręgowych samobójców. I chociaż hormon ten pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, zaburzenie jego poziomu może okazać się śmiertelne.

Jedno z najbardziej intrygujących doświadczeń (wciąż na bardzo wczesnym etapie) dotyczy epitalaminy – jeszcze innej substancji produkowanej przez szyszynkę. Epitalamina prawdopodobnie pełni funkcje bardzo podobne do melatoniny. Wyniki ostatnich badań sugerują, że może istnieć cała grupa substancji, wytwarzanych przez szyszynkę, które pełnią funkcje kontrolne – testują organizm, by sprawdzić, czy szyszynka pracuje prawidłowo. Jako pierwszy wyodrębni! epitalaminę kierowany przez zmarłego Władimira Dilmana zespół naukowców z Instytutu Badań Onkologicznych imienia N.N. Piętrowa w St. Petersburgu w Rosji. (W.N. Anisimow przedstawił wyniki tych badań podczas naszych obrad na Stromboli).

Leave a Reply