Witamina D: silniejsze kości i ochrona przed rakiem
Są takie pary, które trudno jest w ogóle rozdzielić: Bonnie i Clyde, Abbott i Costello, Charlie Brown i Snoopy. I tak też jest w przypadku wapnia i jego partnera życiowego – witaminy D.
Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia. Sprawia, że kości stają się silniejsze i zapobiega niszczeniu powierzchni stawowych, co obserwuje się w przebiegu zapalenia stawów. Wydaje się ponadto, że witamina D i jej metabolity zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi, jelita grubego, prostaty i płuca. Właściwie to nikt nie wie, czemu substancje te chronią przed nowotworem złośliwym, jednakże wyniki zarówno badań na zwierzętach jak i wielkich badań epidemiologicznych na ludziach wykazują, że tak właśnie może być. Zatem jedną z najważniejszych witamin odmładzających może być właśnie witamina D.
Może ona także chronić przed postarzającym wpływem zapalenia stawów, jednakże jest to jeszcze tylko przypuszczenie, a nie pewnik. Z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów cierpi ponad 10% populacji w wieku ponad 65 lat. Jest to schorzenie bolesne, upośledzające sprawność, bez wątpienia przydające lat. W ostatnio opublikowanym badaniu z Framingham, st Massachusetts, stwierdzono, że przyjmowanie wapnia, witaminy C, a w szczególności witaminy D może spowolnić postęp zapalenia stawów i, być może, nawet zapobiegać tej chorobie. Wyniki innych badań przedstawiały się podobnie. Stwierdzono w nich, że u osób, u których zauważono wysoki poziom witaminy D w organizmie, rzadziej obserwuje się rzuty zapalenia stawów, rzadziej pojawia się gorączka, rzadziej też w przebiegu zaostrzenia zapalenia stawów powstają dzioby i inne wyrośla kostne, które są przyczyną dolegliwości bólowych. U pacjentów z zapaleniem stawów, u których poziom witaminy D jest niski, występuje trzykrotnie wyższe ryzyko tego, że dojdzie do szybkiego postępu choroby niż u tych pacjentów, u których poziom witaminy D jest wysoki. A zapalenie stawów może bez wątpienia nas postarzać.