Wpływ DHEA na ludzki organizm
Poza tym DHEA to związek prekursorowy dla androgenów, zaś wysokie stężenia androgenów w surowicy krwi zostały powiązane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka gruczołu krokowego. DHEA może także zwiększać częstość występowania guzów w obrębie przysadki mózgowej. Ponieważ DHEA działa pod niektórymi względami jak hormon wzrostu, może być przyczyną tego, że z komórek przednowotworowych powstaje szybko rosnący guz. Zwiększenie stężenia androgenów w surowicy krwi może także nasilać problemy z łysieniem typu męskiego – nie jest to powikłanie groźne, jednak jeśli łysiejesz, z pewnością możesz wyglądać albo i czuć się starzej.
Jeśli zamierzasz przyjmować DHEA, należy zacząć poddawać się badaniu, w tym musisz sprawdzić, jaki jest obecnie poziom DHEA w surowicy Twojej krwi. Musisz także zgłaszać się co sześć miesięcy na badania przesiewowe, aby wykryć ewentualnie powstałego raka gruczołu krokowego, podobnie powinieneś w określonym czasie sprawdzać, jakie masz stężenie DHEA w surowicy krwi. Zatem musisz sporo zainwestować w przyjmowanie leku, któremu nie dowiedziono, by istotnie Cię odmładzał.
DHEA wydaje się nie wpływać na częstość występowania chorób serca. Nie wydaje się, by związek ten spowalniał tempo starzenia się naczyń tętniczych, choć nie wykonano, jak do tej pory, długofalowych badań. Co do wpływu na pociąg seksualny: w jednym z badań kontrolujących wyniki leczenia tym związkiem okazało się, że takie leczenie wcale nie wzmaga libido i nie zwiększa popędu seksualnego. Jeśli chodzi o inne działania przypisywane DHEA – to jest wzrost masy mięśniowej, wpływ odchudzający i poprawa nastroju – jest to jeszcze jeden przykład myślenia życzeniowego, które nie jest poparte żadnymi dowodami naukowymi.