Uprawianie bezpiecznego seksu

Jedną z najtrudniejszych decyzji przy uprawianiu bezpiecznego seksu jest postanowienie, że można zrezygnować z zabezpieczeń. Kiedy korzystamy z odmładzającego działania seksu bez narażania się na zapadnięcie na chorobę przenoszoną drogą płciową, która może Cię postarzeć? Zgodnie ze wszystkimi danymi na temat bezpiecznego seksu, należy albo używać prezerwatywy, albo też pozostawać w związku obustronnie monogamicznym. Jednak wielu ludzi jest zmuszonych dokonywać zmian partnerów. Kiedy to „nowy” partner staje się „jedynym i stałym”? Kiedy możemy zaprzestać używania kondomów?

Jeśli Twój związek jest obustronnie monogamiczny i zamierzasz zaprzestać używania prezerwatyw, najpierw przedyskutuj tę decyzję. Następnie oboje – Ty i partner czy partnerka – powinniście zgłosić się do lekarza celem wykonania niezbędnych badań. W ten sposób każde z was pozna prawdę. Jeśli jeden z partnerów jest nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, będziecie mogli podjąć decyzję świadomą, opartą na faktach i będziecie wiedzieli, jak dalej postępować.

Kobiety, które są w ciąr lub też zamierzają zajść w ciążę, powinny być zbadane, czy nie są nosicielkami którejś z chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ czasem choroby te mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu czy noworodka. Zwykle choroby przenoszone drogą płciową nie wpływają na przebieg ciąży: należy jednak przedsięwziąć pewne środki bezpieczeństwa, by zapobiec przeniesieniu się choroby z matki na dziecko.

Leave a Reply