Archive for 07/04/2015

Określenie swojego profilu żywieniowego

I właśnie po to, by codziennie przyjmować odpowiednią dawkę każdej z substancji potrzebnych dla zdrowia, polecam przyjmowanie codziennie preparatu wielowitaminowego. Zdecyduj się na przyjmowanie takiego preparatu, w którym nie ma dodatku żelaza i jest mniej niż 8000 IU witaminy A. Jeśli nadal martwisz się, czy odżywiasz się korzystając ze zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i witaminy, porozmawiaj ze swoim lekarzem i postaraj się o wizytę u specjalisty od spraw żywności. Wspólnie możecie przyjrzeć się bliżej Twoim nawykom żywieniowym i opracować podstawowe wskazówki, jak się prawidłowo odżywiać. (Możesz także skorzystać z naszego programu RealAge, pod adresem www.ReaLAge.com, i określić swój profil żywieniowy oraz, korzystając z ułatwień, jakie zapewnia ten program, opracować plan zmian). Wegetarianie i inne osoby na dietach z ograniczeniami powinny dobrze zapoznać się z podstawowymi zasadami planowania zdrowej diety.

Czytaj dalej »

Palenie i problem tycia – kontynuacja

I parę kolejnych sztuczek: staraj się być wciąż czymś zajęty. W ten sposób nie będziesz myślał o papierosach. Wyrzuć też z domu wszystkie papierosy i rzeczy, które się z nimi kojarzą. Unikaj kawy, alkoholu oraz tych napojów i pokarmów, które kojarzą Ci się z tym nałogiem. Pij za to dużo wody, soków owocowych i herbatek ziołowych. Jadanie niewielkich posiłków zamiast dużych pozwoli na utrzymanie poziomu cukru we krwi na stałym poziomie, a dzięki temu zmniejszy się głód nikotynowy. Unikaj zachowań i sytuacji, które kojarzą Ci się z paleniem. Jeśli miałeś zwyczaj palić po posiłku, postaraj się w tym czasie zająć czymś innym, powiedzmy – pójdź na spacer albo pozmywaj naczynia. Zajmij się też działaniami, które poprawiają Twoją ocenę własnego ciała. Pójdź do dentysty na profesjonalne czyszczenie zębów. Zanieś ubrania pachnące dymem papierosowym do pralni. Odśwież wizerunek własnej osoby.

Czytaj dalej »

Rak – załamanie się odporności

Pod hasłem „rak” zebranych jest szereg różnych chorób, które łączy to samo śmiertelne zagrożenie: rozrost patologicznych komórek, które atakują i niszczą zdrową tkankę. W poprzednim rozdziale wspomnieliśmy, że jednym z podstawowych zadań układu immunologicznego jest niszczenie własnych komórek, które stały się złośliwe. Rak ma więc tym większe szanse, im bardziej osłabiony jest układ immunologiczny, a jak już wiemy dzieje się tak w okresie starości. Ofiary AIDS są permanentnie narażone na wystąpienie u nich mięsaka Kapos- hiego i chłoniaka, niezależnie od wieku, choć w zdrowej populacji ludzi młodych prawdopodobieństwo wystąpienia tych form raka jest znikome. Ponieważ melatonina spowolnia starzenie się układu immunologicznego, uważamy, że może okazać się bardzo skuteczną obroną przed rakiem.

Czytaj dalej »

Witamina D: silniejsze kości i ochrona przed rakiem

Są takie pary, które trudno jest w ogóle rozdzielić: Bonnie i Clyde, Abbott i Costello, Charlie Brown i Snoopy. I tak też jest w przypadku wapnia i jego partnera życiowego – witaminy D.

Czytaj dalej »

Słońce i skóra: ile słońca to już za wiele

Nie ma nic bardziej kuszącego od słońca. Ale nawet jeśli opalenizna wygląda teraz wspaniale, wszyscy wiemy, czym na dłuższą metę grozi opalanie się. Wywołuje ono zmarszczki i, co gorsza, raka skóry. Zmarszczki nie tylko sprawiają, że wyglądasz starzej i czujesz się starzej, są one wyrazem uszkodzeń skóry i jej starzenia się. Zmarszczki to objaw utraty przez skórę, jednego z najważniejszych organów ciała, elastyny, dzięki której wcześniej wyglądała młodo i zdrowo. Niektóre postaci nowotworów skóry naprawdę bardzo mogą postarzeć.

Czytaj dalej »