Hormonalna terapia zastępcza: znów poczuć się dzieckiem

Hormony? Zwykle wiążemy je z okresem dojrzewania. Wiemy, że są to te substancje, które przekształcają nasze słodkie dziecko w humo- rzastego nastolatka. Kiedy się starzejemy, spada stężenie hormonów, zwłaszcza hormonów płciowych, co przyspiesza starzenie się naczyń tętniczych. Dla tych z nas, którzy chcą pozostać młodymi, odwrócenie tego procesu może stać się najważniejszym sposobem zapobiegania starzeniu się tętnic.

Hormony sprawiają, że rośniemy, metabolizujemy pożywienie, uciekamy, kiedy stajemy twarzą w twarz z jakimś niebezpieczeństwem. Są one wytwarzane przez takie narządy wydzielania wewnętrznego, jak nadnercza oraz tarczyca i zwykle to wydzielanie znajduje się pod kontrolą sygnałów pochodzących z podwzgórza naszego mózgu. Hormony są uwalniane do krwi i wywołują najrozmaitsze skutki fizjologiczne. Adrenalina uwalniana w okresie pobudzenia jest właśnie hormonem. Podobnie i kortyzol. Bez wątpienia najlepiej znanymi hormonami są hormony płciowe – testosteron u mężczyzn, a estrogen i progesteron u kobiet.

Kiedy osiągamy wiek pokwitania, odpowiednie hormony są uwalniane do krwi, a my podlegamy zmianom fizjologicznym, które przekształcają nasze dziecięce ciało w ciało dorosłego. We wczesnym okresie dojrzałości i w czasie najlepszych lat okresu reprodukcyjnego poziom tychże hormonów w surowicy krwi pozostaje wysoki. Kiedy osiągniemy pięćdziesiątkę lub sześćdziesiątkę, dramatycznie spada wytwarzanie tych hormonów. W wieku około osiemdziesięciu i dziewięćdziesięciu lat właściwie trudno jest już w ogóle wykryć te substancje we krwi człowieka. Można zatem zadać sobie następujące pytanie, czy będziemy dłużej młodzi, jeśli poziom tych hormonów we krwi dłużej pozostanie na wysokim poziomie?

Leave a Reply