Palenie i inne jego skutki postarzające

I jakby jeszcze było mało chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych i rozedmy płuc, paleniu można przypisać również inne skutki, które przyspieszają procesy starzenia. Na przykład, ze względu na to, iż osoby palące mają zmniejszoną odporność na choroby, wielokrotnie częściej od osób niepalących zapadają na infekcje dróg oddechowych. U osób palących dwukrotnie częściej niż u palaczy występuje impotencja lub niemożność przeżywania orgazmu. Osoby palące odczuwają też słabiej przyjemność, jaka płynie z bodźców seksualnych. U osób, które palą dużo, obserwuje się przyspieszoną degenerację tkanki mięśniowej, dwa i pół raza częściej w starszym wieku u osób palących występują choroby oka. U osób palących ryzyko zachorowania na cukrzycę jest dwukrotnie większe niż u osób niepalących, a jeśli choroba nie jest właściwie kontrolowana, organizm starzeje się w dwakroć szybszym tempie niż w stanie prawidłowym (zapoznaj się z rozdziałem dwunastym). U pacjentów z zaburzeniami funkcji tarczycy niewielkiego stopnia (a jest to ponad 10% populacji amerykańskiej) palenie dużych ilości tytoniu może wywołać niedomogę tarczycy, powodować groźny wzrost stężenia cholesterolu w surowicy krwi, co jeszcze przyspiesza tempo starzenia się naczyń tętniczych.

Niestety, tak się składa, że palenie tytoniu nieproporcjonalnie podnosi ryzyko związane z innymi niekorzystnymi czynnikami. Dla przykładu – jeśli w rodzinie występuje obciążenie chorobami serca i naczyń tętniczych, to ryzyko wystąpienia zawału serca u palących członków tej rodziny jest piętnastokrotnie większe niż u niepalących z tej samej rodziny. Jeśli porównamy osoby z wysokim poziomem cholesterolu, okaże się, że u osób palących trzydzieści pięć razy częściej dochodzi do zawałów niż u osób niepalących. Kolejna śmiertelna kombinacja to papierosy i alkohol: u osoby pijącej alkohol i palącej tytoń występuje znacznie większe ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, wątroby niż u osoby, która ma tylko jeden z tych złych nawyków. Alkohol sprawia, że organizm wytwarza w zwiększonej ilości enzymy, które przekształcają zawarte w dymie tytoniowym substancje w wysoce rakotwórcze związki.

Niezbyt przyjemny obrazek, nieprawdaż? W wyniku wyzwalania wszystkich opisanych powyżej procesów patologicznych dym tytoniowy przyspiesza starzenie się naszego organizmu. Większość z opisanych przeze mnie faktów była Ci już najprawdopodobniej znana, ale jeszcze pozostaje jedna, bardzo ważna kwestia: jak zerwać z uzależnieniem?

Leave a Reply