Prawdziwy wiek: początki pomysłu cz. II

Powtarzanie mu, by rzucił palenie nie odnosiło najmniejszego skutku. (Prawdę powiedziawszy przez lata, niemal codziennie, dzwoniłem do niego i pytałem, czy już zerwał z nałogiem. Odpowiedź brzmiała niezmiennie: „nie”).

– Simon – zagadnąłem go kiedyś w trakcie badania – ile ty właściwie masz lat?

– Mikę, proszę – odburknął – przecież wiesz, że mam czterdzieści dziewięć.

– Simon, ja wcale nie żartuję – stwierdziłem. – Ile naprawdę masz lat?

– O co Ci chodzi? – popatrzył na mnie podejrzliwie.

– Czy zdajesz sobie sprawę, że to, iż palisz postarza cię? – zapytałem. – Jesteś o osiem lat starszy. Może i masz teraz czterdzieści dziewięć lat, jednak twój organizm jest organizmem kogoś, kto ma pięćdziesiąt siedem lat, może nawet więcej. Tak praktycznie to masz pięćdziesiąt siedem lat.

– Niemożliwe, nie mam tyle – zaoponował.

– Czemu? – spytałem.

– Ponieważ mężczyźni w mojej rodzinie dożywali pięćdziesięciu ośmiu lat.

Okazało się, że trafiłem mu wreszcie do przekonania. Simon rzucił palenie. Zaczął uprawiać sport, zdrowo się odżywiać. Zmniejszył swój prawdziwy wiek i urządzał teraz przyjęcia pod hasłem „znów młodszy”, w miejsce dawniejszych imprez urodzinowych „ i znów roczek w plecy”. Wraz z upływem lat młodniał.

W ekonomii funkcjonuje pojęcie przewidywalnej opłacalności inwestycji. Dzięki temu ekonomiści są w stanie określić, jakie będą przyszłe zyski z zainwestowania środków w jakieś przedsięwzięcie. Koncepcja RealAge podobnie – pozwala oszacować, jakie będą korzyści z danego zachowania prozdrowotnego i z innych wyborów, których dokonujesz każdego dnia. Z biologicznego punktu widzenia opłacalnością inwestycji można nazwać różnicę pomiędzy wiekiem metrykalnym a prawdziwym wiekiem. Na przykład, kiedy powiadam, że czyjś prawdziwy wiek, czyli ten wiek faktyczny, to czterdzieści pięć lat, zaś wiek metrykalny to pięćdziesiątka, oznacza to, że dana osoba ma organizm o takim profilu, jak organizm przeciętnego człowieka w wieku czterdziestu pięciu lat. Zatem wracając do naszej terminologii ekonomicznej możemy stwierdzić, że jego zysk to pięć lat. Obecnie więc, zamiast myśleć o tym, że podjęcie jakiejś decyzji prozdrowotnej będzie procentować za trzydzieści lat, już teraz będziesz w stanie obliczyć, ile lat zyskujesz.

Czy można to wykazać? Czy jest realne? Jak najbardziej. Reszta niniejszej książki jest poświęcona właśnie wyliczaniu, przy różnego rodzaju zachowaniach sprzyjających zdrowiu, tej właśnie korzyści, inaczej – zmianie prawdziwego wieku. Przyjrzymy się także, w jaki sposób i dlaczego takie zachowania wpływają na Twój organizm.

Leave a Reply