Starzenie się układu sercowo-naczyniowego

Sprawę można ująć w ten prosty sposób: nic nie postarza Cię szybciej niż brak dbałości o własne serce i naczynia. Ale też nic nie zatrzymuje skuteczniej młodości od utrzymywania układu sercowo-naczyniowego w zdrowiu. Więcej Amerykanów – i to zarówno kobiet jak i mężczyzn – umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowe- go niż z jakiejkolwiek innej przyczyny. Zgodnie z aktualnymi danymi statystycznymi można przewidywać, że 50% z nas będzie ciężko dotknięte chorobą sercowo-naczyniową, a ponad 40% z nas umrze w jej przebiegu. Zawały serca, udary mózgu, wiele rodzajów schorzeń nerek, nawet choroba Alzheimera są w dużym stopniu spowodowane starzeniem się układu krążenia.

Najczęściej sami jesteśmy winni przedwczesnemu starzeniu się układu sercowo-naczyniowego. Postarzasz sam siebie nie dbając o własny organizm. Fatalnie, że większość z nas nie ma dostatecznej motywacji, by zmienić swoje postępowanie i zacząć wreszcie właściwie dbać o układ krążenia. Dobrze jednak, że Ty możesz, już od teraz, właściwie o niego zadbać.

Układ sercowo-naczyniowy to najważniejszy układ, którego zadaniem jest łączenie różnych części organizmu. Ponieważ naczynia tętnicze zaopatrują każdą komórkę naszego ciała, ich stan wyraźnie wpływa na kondycję całego organizmu. Dużo się słyszy o zawałach serca i udarach mózgu, są one jedynie najbardziej dramatycznym skutkiem toczącej się choroby naczyń tętniczych. W chwili, gdy dochodzi już do zawału czy udaru, niemal zawsze naczynia tętnicze są poważnie uszkodzone – co oznacza, że już się zestarzały.

Leave a Reply