Stężenie homocysteiny we krwi

Czy należałoby sprawdzić, jaki masz poziom homocysteiny we krwi? Raczej nie. Takie badanie jest trudne do przeprowadzenia i kosztowne. Zdecydowanie łatwiej jest postarać się o to, by codziennie otrzymywać odpowiednią ilość folianów. Jeśli poziom homocysteiny jest wysoki, foliany obniżą go. Taka jest reguła, zatem odpowiedni poziom folianów we krwi sprawi, że stężenie w niej homocysteiny nie będzie zbyt wysokie.

Kiedy byłem jeszcze studentem medycyny, sądziłem, że wysokie stężenia homocysteiny we krwi występują wyłącznie w przypadku rzadkich chorób. Wówczas to, wraz z kolegami ze studiów i z rezydentami, naśmiewaliśmy się po kątach z lekarzy starszej daty, którzy swoim pacjentom w podeszłym wieku jako placebo podawali w zastrzykach kwas foliowy i witaminę B12. I często uzyskiwali poprawę. Prawdopodobnie ci doświadczeni lekarze wiedzieli coś, o czym my, młodzi, jeszcze nie mieliśmy pojęcia. Przyjmowanie odpowiedniej dawki folianów sprawi, że będziesz o 1.2 roku młodszy.

Przyjrzeliśmy się działaniu czterech podstawowych witamin: E, C, D, folianów oraz jednej substancji mineralnej – wapniowi. Przyjmowanie właśnie tych substancji polecam, gdyż opóźniają efekty starzenia. A co można powiedzieć o całej przebogatej kolekcji innych suplementów? Czego jeszcze potrzebujesz? W pierwszym rzędzie skupmy się na siedmiu substancjach mineralnych (już z pominięciem wapnia), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potem przyjrzyjmy się najpopularniejszym spośród roślin leczniczych.

Leave a Reply