Stosuj antykoncepcję i to prawidłowo

Badania nad stosowaniem prezerwatyw stale potwierdzają, że ludzie nie potrafią ich właściwie używać. Jeśli chcesz prawidłowo stosować prezerwatywę, musisz przestrzegać sześciu podstawowych zasad. A większość ludzi stosuje się poprawnie jedynie do trzech czy czterech z nich. I nie dochodź zbyt wcześnie do wniosku, że wszystko wiesz. Muszę przyznać, że poczułem się trochę głupio, gdy musiałem mojemu synowi pokazać, jak nakładać prezerwatywę. Nieważne, że było mi głupio, teraz jestem pewien, że wie on dokładnie, jak ją nakładać.

Te cztery zasady prawidłowego stosowania prezerwatywy zostały zmodyfikowane na podstawie raportu U.S. Preventive Services Task Force. Guide to Clinical Preventive Services, Druga edycja. U.S Department of Health and Human Services Office of Public Health and Science, Office of Disease Prevention and Health Promotion, 1996, str. 732. noszonymi drogą płciową. Niektóre zabawne czy też oryginalne prezerwatywy mogą nie zapewniać właściwej ochrony. Sprawdź też, czy nie upłynęła data przydatności do użycia kondomu, czyjego opakowanie było nietknięte, czy prezerwatywa nie była zbyt długo przechowywana w miejscu, gdzie mogła ulec uszkodzeniu (powiedzmy na słońcu czy też w portfelu!).

– 2. Otwórz opakowanie ostrożnie, tak by nie uszkodzić prezerwatywy paznokciami czy też ostrym narzędziem.

– 3. Załóż prezerwatywę na członek we wzwodzie jeszcze przed kontaktem intymnym. (Niektóre choroby przenoszone drogą płciową, na przykład rzeżączka, mogą być przenoszone nawet wówczas, gdy nie doszło do penetracji). Rozwijaj kondom w kierunku podstawy prącia, tam gdzie prącie łączy się z resztą ciała. Sprawdź, czy kondom dobrze pasuje.

– 4. Pozostaw wolną przestrzeń na końcu prezerwatywy i usuń wszelkie pęcherze powietrza z tej przestrzeni.

– 5. Używaj wyłącznie substancji nawilżających na bazie wody, może to być żel KY, żel czy pianka plemnikobójcza. Nigdy nie stosuj środków na bazie tłuszczu, nie stosuj parafiny (przykładem może być Vaseline), nie używaj płynów na bazie tłuszczu czy olejów mineralnych – substancje te niszczą lateks. Wiele prezerwatyw jest zwilżonych preparatem nonoxynol-9, środkiem plemnikobójczym i nawilżającym, który, jak się wydaje, chroni dodatkowo przed zarażeniem wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pewnie warto jest stosować właśnie takie prezerwatywy, ponieważ zyskasz dodatkową ochronę.

– 6. Prącie należy wyjąć bezpośrednio po wytrysku, kiedy członek jest wciąż we wzwodzie, dzięki czemu prezerwatywa ściśle przylega do podstawy prącia.

Leave a Reply