Witamina D występuje w trzech formach

Istnieje jeszcze jeden, mniej ryzykowny sposób uzyskania witaminy D – należy ją spożywać wraz z pokarmem i stosować suplementa- cję. Niektóre pokarmy, w szczególności ryby i skorupiaki, zawierają naturalną witaminę D3. Takie pokarmy, jak mleko (główne źródło witaminy D w pokarmie) oraz większość margaryn śniadaniowych zawierają dodatek witaminy D. Dodatek ten zapobiega wystąpieniu krzywicy u dzieci (chorobie, która jest wynikiem niedoboru witaminy D). Witamina D w tych produktach pochodzi ze sztucznej syntezy. Jeśli chodzi o tę witaminę, nie ma dla nas znaczenia, czy pochodzi ona z mleka czy też z pigułki. Kiedy pijesz mleko – a powinieneś koniecznie pić mleko odtłuszczone! – odniesiesz dodatkową korzyść z tego, że dostarczasz organizmowi i wapń, i białko. Jak już wcześniej wspomniałem, większość dorosłych nie wypija dostatecznie dużo mleka, by czerpać wystarczające ilości witaminy D z samej diety.

Zatem, jakich dawek witaminy D potrzebujesz, by zapewniła Ci ona maksymalną ochronę przed efektami starzenia? Zapotrzebowanie dobowe to 55 IU. Jest to taka dawka, przy której nie rozwiną się objawy choroby wynikającej z niedoboru witaminy, nie rozwinie się, na przykład, krzywica. Polecam jednak przyjmowanie 400 IU witaminy D na dobę w suplementacji, jeśli nie przekroczyłeś jeszcze siedem-

Autor popełnia błąd. Witamina D występuje w trzech formach: jest to witamina D2 – kalcyferol i witamina D3 – kołekalcyferol. Po przekształceniu witaminy D w nerkach i wątrobie powstaje 1,25-dihydroksykołekalcyferol (przypis tłumaczy). dziesiątego roku życia. Gdy już jesteś po siedemdziesiątce, powinieneś przyjmować 600 IU na dobę, chyba że nie masz wątpliwości, iż z pokarmem przyjmujesz wystarczającą dawkę tej witaminy. Oznaczałoby to, że musisz codziennie wypijać cztery szklanki odtłuszczonego mleka (w takiej ilości jest 400 IU witaminy D). Niezwykle rzadko dochodzi do objawów przedawkowania witaminy D u dorosłych. Objawy zatrucia tą witaminą pojawiłyby się, gdybyś przyjmował codziennie 2000 IU przez okres sześciu miesięcy.

Leave a Reply