Zapobieganie wypadkom: chroń swoją młodość cz. II

Zawsze stawiam to pytanie, gdy spotykam się z pacjentem, który doznał zranienia, ponieważ w domu przechowywany był naładowany pistolet. Albo kiedy widzę kogoś, kto uznał, że warto samemu wyczyścić rynny i wdrapał się na dach, potem poślizgnął i spadł. To samo pytanie mi się nasuwa, gdy spotykam osobę, która doznała poważnego urazu na nartach, chcąc udowodnić, że potrafi jeździć brawurowo. Wielu takim wypadkom można przypisać jedną wspólną cechę: to, że osoba poszkodowana nie potrafiła wykazać się zdrowym rozsądkiem. Jeśli słyszysz w sobie cichutki głos: „nie rób tego” – to rzeczywiście nie rób tego. Jeśli coś wydaje Ci się ryzykowne – nie decyduj się na podjęcie takiego ryzyka. Unikaj sytuacji, które wiążą się z potencjalnym niebezpieczeństwem. Jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by długo pozostać młodym.

Pamiętaj, że do zagadnień bezpieczeństwa powinieneś przywiązywać wagę nie tylko w domu, ale i w pracy. Większość Amerykanów w wieku od dwudziestu dwóch do sześćdziesięciu pięciu lat (ponad 120 milionów z nas) spędza czterdzieści procent czasu w pracy. Większość zajęć wiąże się z potencjalnym ryzykiem wypadku i doznania obrażeń. Niezależnie od tego, czy narażasz się na zespół cieśni nadgarstka wskutek pisania na klawiaturze komputera, czy też na zachorowanie na raka płuc wskutek wdychania w fabryce trujących wyziewów – praca może nieść dla Ciebie pewne zagrożenia. Każdego roku wskutek obrażeń związanych z wykonywaniem zawodu ginie 6500 Amerykanów, zaś 13.2 miliona doznaje obrażeń, których skutek nie jest śmiertelny. Przemyśl ryzyko związane z wykonywanym przez Ciebie zajęciem i zastanów się, jakie kroki należy poczynić, by te zagrożenia zmniejszyć. Zdecyduj się na działania, które chronią Twoją młodość. Dla żadnej pracy nie warto starzeć się w przyspieszonym tempie.

Tak ogólnie przedstawiają się dane statystyczne, a jakie są szczegóły? Jakich zasad bezpieczeństwa powinieneś przestrzegać? Proszę mi pozwolić omówić jedną z głównych przyczyn wypadków – środki transportu. Niezależnie, czy mówimy o samochodzie, rowerze, motocyklu – w każdym z tych pojazdów możesz zadbać o swoją młodość.

Leave a Reply