Archive for 05/02/2015
Odmładzające działanie melatoniny
Myślę, że bez obaw można stwierdzić, iż osiągnęliśmy wiele. Udało nam się odwrócić proces starzenia u badanych zwierząt oraz wydłużyć ich życie o prawie jedną trzecią. Wszystkie zachowały do końca witalność i zdrowie. Poza tym, doświadczenie to pozwoliło wzbogacić naszą wiedzę na temat samego procesu starzenia się. Eksperyment dowiódł, że choroba nie jest nieodłączną częścią starości i że możliwe jest nie tylko wydłużenie życia, ale także utrzymanie organizmu w doskonałej kondycji aż do śmierci. Postępująca degradacja zdro wia fizycznego i psychicznego, nieodmiennie łączona z zaawansowanym wiekiem, wcale nie musi występować. Melatonina jest w stanie pomóc.
Wpływ aspiryny na organizm
Gdy chorujesz na cukrzycę, astmę, masz problemy z nerkami albo też zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi, konieczna jest konsultacja lekarza, zanim rozpoczniesz leczenie aspiryną. Wydaje się ona obniżać ciśnienie tętnicze krwi, może też upośledzać funkcje nerek u osób chorych na cukrzycę lub nerki. Czasami przyjęcie aspiryny może wyzwalać napad astmy. Nie powinieneś jej przyjmować, jeśli masz ospę lub też grypę, ponieważ istnieje ryzyko, zresztą bardzo niewielkie, wystąpienia zespołu Reye 'a. Jest to patologiczna reakcja na aspirynę, która niemal wyłącznie występuje u dzieci, z rzadka tylko zespół ten pojawia się u dorosłych. Prawdopodobieństwo, że wystąpi on wówczas, gdy będziesz dla zachowania młodości przyjmował tylko jedną pastylkę aspiryny na dobę, jest niezwykle małe. Jeśli po przeczytaniu tego akapitu stwierdziłeś, że nie powinieneś przyjmować tego leku, porozum się z lekarzem w sprawie alternatywnego postępowania.
Szyszynka u ptaków
Hinduscy mistycy byli obdarzeni zdumiewającą intuicją. Szyszynka u niż- szych gatunków zwierząt pełniła rzeczywiście rolę „trzeciego oka”. Pozostałości tego trzeciego oka można zobaczyć na przykład u żyjącej w Tuaturze w Nowej Zelandii jaszczurki. Ma ona w górnej części głowy naprawdę małe wgłębienie – promienie słońca mogą więc padać bezpośrednio na szyszynkę. Niektórzy naukowcy sądzą, że na jakimś wcześniejszym etapie ewolucji gruczoł ten rzeczywiście służył niektórym gadom jako trzecie oko. Dziwne więc, że szyszynka nigdy nie przekształciła się w prawdziwy narząd wzroku. Okazuje się, że przyroda przeznaczyła ją do innych, znacznie ważniejszych zadań.