Archive for 05/19/2015
Melatonina w różnym wieku
Chociaż my, istoty ludzkie, lubimy wierzyć, że sami decydujemy o wszystkim i jesteśmy panami swojego losu, to jednak wieloma naszymi codziennymi czynnościami rządzi głęboko w nas zakorzeniona cykliczność. Ludzie wykazują na ogół skłonność do kierowania się tymi samymi przesłankami przy budzeniu się i zasypianiu. Przebywanie w ciemnym pokoju powoduje, że zaczynamy czuć się senni i ociężali, z kolei jasno oświetlone pomieszczenie sprawi, że poczujemy się ożywieni i pobudzeni. Mamy skłonność do odczuwania głodu w tych samych porach dnia i większość ludzi ma ustalone terminy spożywania posiłków. Wiele naszych codziennych rytmów ustala się, zanim jeszcze wyłonimy się z matczynego łona. Noworodki dopiero po kilku dniach życia zaczynają wytwarzać własną melatoninę. Okresowe pojawianie się tego hormonu w mleku matki pomaga więc wzmacniać naturalne cykle snu i czuwania, prawdopodobnie pomaga zsynchronizować okresy snu noworodka z okresami snu jego rodziców. Stały rytm produkowania i zużywania melatoniny u człowieka ustala się ostatecznie po ukończeniu pierwszego roku życia. Wydaje się zupełnie możliwe, że dlatego właśnie niektóre noworodki mają trudności z zasypianiem. Co więcej, zaobserwowano, że takie kłopoty dotyczą częściej dzieci karmionych mlekiem sztucznym. I być może przyczyną jest niedobór melatoniny, a nie kolka czy jakaś inna dolegliwość.
Palenie bierne
Nie powinieneś godzić się na przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, gdyż narażasz się na bierne palenie. Jeśli żyjesz pod jednym dachem z osobą palącą tytoń, poproś, by wychodziła z pomieszczenia, w którym przebywasz, gdy chce zapalić. Taka prośba niesie w sobie zarazem przesłanie dla osoby palącej, że warto rzucić palenie. Mimo że taka postawa może być poczytywana za brak tolerancji czy grzeczności, tak naprawdę dajesz do zrozumienia, że utrudniając danej osobie palenie, zarazem o nią dbasz. Pamiętaj, że nie robisz niczego dobrego dla partnera, gdy godzisz się na wdychanie dymu tytoniowego.
Ocena skutków terapeutycznych melatoniny cz. II
Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z głównych powodów śmierci mężczyzn powyżej pięćdziesiątego roku życia jest rak prostaty. Podobnie jak rak sutka, rak prostaty jest nowotworem hormonozależnym. Choć wciąż nie ma metody na wyleczenie raka prostaty, wydaje się, że melatonina może spowolnić jego rozwój. W doświadczeniu przeprowadzonym w Stanowej Akademii Medycznej w Teksasie stwierdzono, że melatonina może zredukować do 50 procent wzrost nowotworów prostaty u szczurów. Jeżeli hormon ten tak samo skutecznie działa na raka prostaty u człowieka, mielibyśmy szansę na skuteczne powstrzymanie postępowania choroby.