Promieniowanie UVA
Jeśli jesteś przekonany, że musisz rozprowadzać preparat ochronny jedynie na skórze twarzy, to jesteś w błędzie. Nowotwory skóry mogą pojawić się w każdej okolicy ciała, nawet w tych rejonach, które nie były nadmiernie narażone na działanie promieniowania słonecznego. Mimo że nowotwory skóry częściej występują w tych okolicach, które były poddawane działaniu słońca, ostatnio wykazano, że nadmiar słońca sprzyja powstawaniu nowotworów złośliwych skóry w każdej okolicy ciała. Na przykład, robotnicy budowlani, którzy opalają wyłącznie karki i ramiona, mogą zachorować na nowotwory skóry innych okolic ciała, takich, które nigdy nie były narażone na działanie słońca.
Koniecznie unikaj opalania się w salonach kosmetycznych na łóżkach słonecznych. Emitują one promieniowanie UVA. Pamiętaj, że promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Jeżeli jednak zdecydujesz się już na korzystanie z łóżek opalających, nie opalaj się dłużej niż dziesięć minut dziennie, stosuj na szczególnie wrażliwe okolice – to jest na usta, nos, uszy i ramiona – fizyczne blo- kery promieniowania UV, czyli preparaty z dwutlenkiem tytanu lub tlenkiem cynku. Jeśli bardzo zależy Ci na opaleniznie, rozważ, czy nie lepiej zastosować jakiś kosmetyk samoopalający, który zawiera dihydroksyaceton. Nie wiąże się to – o ile wiadomo – z żadnym ryzykiem i większość ekspertów uważa, że takie opalanie jest znacznie bezpieczniejsze od kąpieli słonecznych.
Pamiętaj też jednak, że odrobina słońca codziennie dobrze Ci zrobi (patrz: tab. 5.2). Właśnie pod wpływem słońca organizm człowieka wytwarza witaminę D, słońce chroni nas też przed pewnymi typami depresji. Powinieneś jednak uważać, by nie narażać się na zbyt dużą dawkę promieniowania ultrafioletowego. Nadmierna ekspozycja może Cię postarzeć nawet o 0.9 roku. Pamiętaj także, by przyjmować wi- tarninę D w suplementacji oraz by odżywiać się produktami bogatymi w tę substancję, gdyż najprawdopodobniej samo słońce Ci nie wystarczy (zapoznaj się z rozdziałem siódmym).
Kiedy już omówiliśmy powiązanie nowotworów złośliwych z narażeniem na czynniki środowiskowe, przejdziemy do omówienia innych aspektów starzenia się układu immunologicznego. Czy wiesz, że codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną jest jednym z najlepszych, a zarazem najprostszych sposobów na to, by przedłużyć młodość własnego układu immunologicznego?