Melatonina a cynk

Cynk jest bardzo ważnym elementem układu immunologicznego i badania wykazały, że wielu starszych ludzi cierpi na jego niedobór. Czasem powodem jest niedobór cynku w diecie, częściej jednak problem polega na tym, że starszy organizm traci zdolność wchłaniania niezbędnych dla jego funkcjonowania substancji. Dieta uboga w cynk może u starszych zwierząt spowodować osłabienie aktywności komórek T i wywołać obniżenie się poziomu hormonów tarczycy, oba zaś te zjawiska mogą spowodować poważne zaburzenia układu immunologicznego.

Badania wykazały, że podawanie cynku może wywołać w układzie immunologicznym te same pożądane skutki, które obserwuje się po podaniu melatoniny (odmłodzenie tarczycy i ogólne wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej).

Badamy obecnie, czy związek między melatoniną a cynkiem nie polega na tym, że melatonina jest wehikułem służącym do transportu cynku oraz przyspiesza jego wchłanianie przez organizm. Mamy uzasadnione powody podejrzewać, że tak jest w istocie. Badania prowadzone przez nas i kolegów z Ancony wykazały, że podawanie melatoniny albo przeszczep szyszynki może spowodować u starej myszy wzrost poziomu cynku w plazmie do wartości prawidłowych. Jak wykazaliśmy w poprzednich rozdziałach, wszczepienie starej myszy młodej szyszynki jest sposobem na podwyższenie w jej organizmie poziomu melatoniny i doprowadzenie go do wartości typowych dla młodych myszy.

Spadek poziomu cynku we krwi wraz z wiekiem jest uważany za powód typowego dla starszego wieku zanikania wielu funkcji organizmu. Jeżeli występuje niedostatek cynku, człowiek traci zdolność odróżniania smaków i nie jest przypadkiem, że brak smaku jest typowym problemem ludzi starszych. Związek z cynkiem ma także sprawność seksualna mężczyzn, która, jak wiemy, może się z wiekiem obniżać. Jak dowiedziono, w organizmie mężczyzny najwięcej cynku znajduje się w prostacie. Jeśli więc podawanie melatoniny mogłoby znormalizować poziom cynku, może udałoby się zapanować nad licznymi problemami związanymi ze starzeniem się – osłabieniem odporności i przerostem prostaty u mężczyzn.

Leave a Reply