Archive for Styczeń 1970

Melatonina: wpływ na aktywność seksualną cz. III

Do przeszłości należą dni. kiedy ludzie żyli w harmonii ze środowiskiem. Przestaliśmy honorować prawa natury. Pstryknięcie przełącznikiem sprawia, że mroki nocy zostają zalane potokami sztucznego światła. Nasze domy i miejsca pracy są wyposażone w klimatyzatory, centralne ogrzewanie i wentylatory. Te wszystkie nowoczesne urządzenia z pewnością podniosły jakość naszego życia. Niektórzy naukowcy wiążą wzrost płodności w krajach Zachodniej Europy i Ameryki Północnej z ingerencją człowieka w środowisko, które stworzyła dla nas natura. Jesteśmy odcięci od zjawisk i sygnałów przyrody, i moż liwe, że właśnie dlatego zapomnieliśmy o naszych naturalnych cyklach rozrodczych.

Czytaj dalej »

PIERWSZA WYPRAWA KRZYŻOWA

Synod w Clermont udowodnił, że działalność papieży nie ograniczała się do reformy. Podobnie jak Grzegorz VII, który marzył o zmobilizowaniu chrześcijańskiej Europy przeciwko islamowi, Urban II zaniepokojony był sytuacją powstałą w Miejscach Świętych, których Bizantyjczycy nie potrafili uchronić przed muzułmańskimi najazdami. 18 listopada na synodzie w Clermont papież zażądał od królów, książąt i wszystkich rycerzy chrześcijańskich wzięcia udziału w krucjacie mającej na celu wyzwolenie Jerozolimy.

Czytaj dalej »

Witamina D w organizmie

Poza przyjmowaniem odpowiedniej suplementacji, polecam także pewną dawkę słońca. W czasie dziesięciu do dwudziestu minut na powietrzu bez zabezpieczenia kremem z filtrem słonecznym powinno powstać wystarczająco dużo witaminy D, jednak im dalej mieszkasz na północ, tym mniej prawdopodobne jest, że zdołasz w skórze wyprodukować pod wpływem słońca odpowiednio dużo witaminy D. Jeśli zamierzasz przebywać na słońcu ponad dwadzieścia minut, koniecznie powinieneś nałożyć na skórę preparat z filtrem promieniowania ultrafioletowego. Zauważ jednak, że zastosowanie preparatu z numerem faktora SPF 8 zmniejsza ilość powstającej witaminy

Czytaj dalej »

Każda komórka naszego ciała zawiera DNA

Wolne rodniki tlenowe są niestabilną formą tlenu, która wywołuje uszkodzenia w materiale genetycznym. Każda komórka naszego ciała zawiera DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy), który stanowi instrukcję dla komórek, kiedy i co należy robić. Za każdym podziałem komórki DNA jest kopiowane w nowej komórce. Procesy utleniania zaburzają ten proces i wywołują powstawanie uszkodzeń nici DNA, A to może prowadzić do zachorowania na nowotwór złośliwy, przyspiesza też procesy starzenia się tkanek. Może również prowadzić do zaburzenia działania układu immunologicznego, tego systemu dodatkowego zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych w naszym ciele (zapoznaj się z rozdziałem piątym, gdzie szerzej zostało omówione starzenie się układu odporności), Wreszcie – procesy utleniania postarzają oczy. W wyniku tych procesów może dochodzić do uszkodzenia soczewek (rozwija się zaćma), może też zostać uszkodzona siatkówka. Stopniowo postępująca utrata wzroku jest z pewnością zjawiskiem, przez które wcześniej poczujemy się staro.

Czytaj dalej »

Zachorowanie na raka prostaty

Proszę spytać jakiegokolwiek mężczyznę, czego najbardziej obawia się w starzeniu. Być może powie Ci o chorobach serca, o raku, ale tak naprawdę, w głębi serca, najbardziej obawia się impotencji. Impotencja rujnuje psychikę i emocje mężczyzny. Ponieważ męskość jest oznaką młodości, utrata męskości jest czymś, co najmocniej uświadamia mężczyźnie, że organizm nie działa już tak sprawnie, jak kiedyś, że nadeszła starość. Można wyliczyć cztery podstawowe przyczyny impotencji: choroby naczyń tętniczych, stres, problemy natury psychologicznej i choroby gruczołu krokowego (stercza, prostaty). Najpowszechniejszym powodem impotencji jest łagodny przerost gruczołu krokowego lub rak stercza. A są to choroby przewidywalne.

Czytaj dalej »