Archive for 07/22/2015

Narażenie na promieniowanie ultrafioletowe

Generalnie można stwierdzić, że ryzyko zachorowania na raka skóry zależy od tego, jaka była Twoja ekspozycja na promieniowanie słoneczne w młodości. Osoby, które w dzieciństwie uległy poważnym poparzeniom słonecznym, znacznie częściej chorują na raka skóry od tych, które nigdy nie doznały poparzenia słonecznego. Ponieważ większość nowotworów skóry rozwija się bardzo powoli, ekspozycja na promieniowanie słoneczne w późniejszych okresach życia ma mniejsze znaczenie niż w okresie dzieciństwa. To wcale nie oznacza, że w późniejszych latach życia już nie musisz uważać. Jeśli zamierzasz być na słońcu dłużej niż dziesięć – dwadzieścia minut dziennie, powinieneś się zabezpieczyć.

Czytaj dalej »

Zarażenie się wirusem HIV

Niestety, dane o związkach pomiędzy uprawianiem bezpiecznego seksu a starzeniem się są trudne do opracowania, częściowo dlatego że choroby przenoszone drogą płciową są tak różne. Jednym z najpoważniejszych problemów pojawiających się przy próbach ujęcia problemu chorób przenoszonych drogą płciową w kategoriach statystycznych jest to, że kompletnie niemożliwe jest przeprowadzenie badań nad zachowaniami seksualnymi w ramach próby kontrolowanej. Niemożliwe jest badanie z zastosowaniem podwójnie ślepej próby, jak ma to miejsce w przypadku badań nowych leków. Przecież nie możemy połowie ludzi powiedzieć, by mieli liczne przypadkowe kontakty seksualne, a drugiej połowie polecić monogamię. Nawet nie możemy podzielić grupy monogamicznej na dwie podgrupy i części zalecić współżycie raz w tygodniu, drugiej zaś uprawianie seksu co dzień.

Czytaj dalej »

Zapobieganie wypadkom: chroń swoją młodość cz. II

Zawsze stawiam to pytanie, gdy spotykam się z pacjentem, który doznał zranienia, ponieważ w domu przechowywany był naładowany pistolet. Albo kiedy widzę kogoś, kto uznał, że warto samemu wyczyścić rynny i wdrapał się na dach, potem poślizgnął i spadł. To samo pytanie mi się nasuwa, gdy spotykam osobę, która doznała poważnego urazu na nartach, chcąc udowodnić, że potrafi jeździć brawurowo. Wielu takim wypadkom można przypisać jedną wspólną cechę: to, że osoba poszkodowana nie potrafiła wykazać się zdrowym rozsądkiem. Jeśli słyszysz w sobie cichutki głos: „nie rób tego” – to rzeczywiście nie rób tego. Jeśli coś wydaje Ci się ryzykowne – nie decyduj się na podjęcie takiego ryzyka. Unikaj sytuacji, które wiążą się z potencjalnym niebezpieczeństwem. Jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by długo pozostać młodym.

Czytaj dalej »

Krzyżowa transplantacja

Kolejny etap mojej pracy zaprowadził mnie aż do Rosji, gdzie miałem okazję poznać Władimira Lesnikowa, młodego badacza, którego osiągnięcia zrobiły na mnie tak wielkie wrażenie, że zaprosiłem go do Szwajcarii i zaproponowałem wspólną pracę.

Czytaj dalej »