Hormonalna terapia zastępcza z zastosowaniem estrogenu i progesteronu

Estrogeny syntetyczne są podobne budową chemiczną do estrogenów pochodzenia naturalnego, dzięki czemu łączą się z odpowiednimi receptorami. Jednakże estrogeny syntetyczne nie współdziałają z receptorem estrogenowym, tak jak estrogeny pochodzenia naturalnego. Z tą odmiennością – czyli oddziaływaniem na różne typy receptorów (to jest: El, E2 i E3] w różny sposób – związane są ogromne nadzieje w nowoczesnej biotechnologii. Wyobraź sobie na przykład uzyskany sztucznie estrogen, który działałby antagonistyczne w stosunku do receptora E1 (zatem hamowałby wzrost tkanki nowotworowej w obrębie sutka), nie wywierałby tzw. efektów feminizujących (nie nasilałby kobiecych cech budowy), pobudzałby jednak receptory E2 i E3, dzięki czemu wzmacniałby kości i hamował procesy starzenia się naczyń tętniczych. Na rynek wprowadzono już pierwszy estrogen o takim właśnie działaniu: firma Eli Lilly wyprodukowała lek o nazwie Evista, który, jak już wykazano, wydaje się zmniejszać ryzyko zachorowania na raka sutka, a zarazem wzmacnia tkankę kostną. Czy Evista jest estrogenem, który spowalnia starzenie się naczyń tętniczych? Czy jest lekiem, który jest odpowiedni dla mężczyzn? Jedynie dalsze badania pozwolą na udzielenie odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie jednak ten preparat będzie przełomowym preparatem, a wprowadzenie na rynek takiego syntetycznego estrogenu jest już całkiem bliskie.

Już teraz jednak powinnaś się zastanowić wraz ze swoim lekarzem, jak ustawić hormonalną terapię zastępczą, z zastosowaniem tradycyjnych estrogenów, by leczenie to służyło Tobie jak najlepiej. No i oczywiście – musisz corocznie badać się u ginekologa, powinnaś też raz w roku wykonywać mammografię, badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy tak, by można było odpowiednio wcześnie rozpoznać u Ciebie ewentualny stan przednowotworowy lub nowotwór, kiedy leczenie jest stosunkowo łatwe.

Hormonalna terapia zastępcza z zastosowaniem estrogenu i progesteronu zatrzymuje dla Ciebie młodość. Chroni naczynia tętnicze, zapobiega utracie wapnia przez kości, może zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, przeciwdziała też wystąpieniu dolegliwości związanych z okresem przekwitania.

Leave a Reply