Archive for 06/09/2015
Jakie masz teraz ciśnienie krwi i jak można je zmierzyć?
Większość z nas ma mierzone ciśnienie tętnicze przy każdej wizycie lekarskiej i to już od dzieciństwa. Czym jednak jest ten pomiar? Co uzyskana wartość może nam powiedzieć o ogólnym stanie naszego zdrowia?
Melatonina w różnym wieku – dalszy opis
Poziom melatoniny u dzieci na ogół rośnie do czasu, aż ukończą one mniej więcej siódmy rok życia. W ciągu kilku pierwszych lat życia większość dzieci ma skłonność zapadania w sen w ciągu dnia o podobnej porze. Do drugiego czy trzeciego roku dzieci śpią na ogół dwa razy dziennie: pierwszy raz przed południem i drugi raz wczesnym popołudniem. Po ukończeniu trzeciego roku dzieci zaczynają sypiać tylko raz dziennie, około południa, a w wieku czterech czy pięciu lat przestają spać w ciągu dnia w ogóle. I choć nie wiemy dlaczego tak się dzieje, to jednak uważamy, że to zmiany poziomu melatoniny przyczyniają się w jakiś sposób do utrwalenia takiego cyklu snu i czuwania. Wszystko co proponuje nam organizm ma zresztą głębokie uzasadnienie. W czasie snu przysadka mózgowa wytwarza hormon wzrostu, który, jak sama nazwa wskazuje, pobudza wzrost, U dzieci etapy najszybszego wzrostu zbiegają się z czasem, kiedy okresy snu są najdłuższe – od wieku niemowlęcego do ukończenia trzeciego roku życia.
Związek z szyszynką
Jest więc oczywiste, że jako regulator pracy hormonów całego organizmu, melatonina może być przydatna w profilaktyce raków hormonozależnych. Niektóre badania wykazały podwyższony poziom estrogenu we krwi u kobiet z rakiem sutka. Badania u mężczyzn potwierdziły podobny związek między rakiem prostaty a testosteronem. Ponieważ melatonina reguluje prawidłowe wartości tych hormonów w organizmie, wydaje się prawdopodobne, że może zapobiegać niebezpiecznym odchyleniom od normy. Uważamy – podobnie jak wielu badaczy – że hormonozależne formy raka mogą być powodowane załamaniem się pracy szyszynki. Badania na zwierzętach pokazują, że usunięcie szyszynki może gwałtownie przyspieszyć aktywizację wielu form nowotworu. Wykazano, że zarówno u kobiet z rakiem sutka, jak i u mężczyzn z rakiem prostaty występują zaburzenia cyklu wydzielania melatoniny.
Oksydanty i antyoksydanty: zabezpieczanie organizmu przed korozją
Obecnie niezwykle modne są antyoksydanty (przeciwutleniacze) – substancje chroniące przed efektami utleniania, ponieważ rzekomo chronią one przed uszkodzeniami związanymi z utlenianiem, które udało się powiązać z powstawaniem nowotworów złośliwych oraz z innymi procesami starzenia. To prawda: przyjmowanie właściwych dawek antyoksydantów może sprawić, że będziesz młodszy nawet i o sześć lat. Wielu ludzi jednakże błędnie uważa, że jeśli korzystne jest przyjmowanie niewielkiej dawki substancji o działaniu antyoksydacyjnym, to przyjęcie większej dawki przyniesie jeszcze lepsze efekty. Zbyt wiele substancji o działaniu antyoksydacyjnym – zwłaszcza tych niewłaściwie dobranych – może nasilić szkody wywołane utlenianiem. Zatem moja rada brzmi: przyjmuj umiarkowane ilości antyutleniaczy. Odżywiaj się dobrze stosując zbilansowaną dietę, codziennie spożywaj cztery porcje owoców i pięć – sześć porcji warzyw. Następnie, codziennie przyjmuj 600 mg lub więcej (nawet do 2000 mg) witaminy C w dawkach podzielonych, w odstępie co najmniej sześciu godzin. Dodatkowo przyjmuj 400 IU witaminy E. W ten sposób powinieneś osiągnąć największy efekt antyoksydacyjny i najsilniejszą ochronę przed procesami starzenia. A oto dlaczego.
Mężczyźni, hormonalna terapia zastępcza, parę słów o DHEA
Niestety, mężczyznom nie mogę przekazać tak dobrych wiadomości o hormonalnej terapii zastępczej. Dehydroepiandrosteron (DHEA) to hormon, który jest wytwarzany przez korę nadnerczy. Jemu właśnie poświęcano wiele uwagi. Pisano o nim jako o potencjalnym hormonie, który może być stosowany w hormonalnej terapii zastępczej u mężczyzn, W czasopismach, na stronach poświęconych zdrowiu, ukazało się parę artykułów o DHEA, ten temat przewijał się też w paru audycjach radiowych i telewizyjnych. I oto mój gabinet zapełnił się mężczyznami już zdecydowanymi na hormonalną terapię zastępczą z DHEA. Jednakże, jak dotąd, nie potwierdzono, by hormon ten sprzyjał zdrowiu naczyń tętniczych, czy w ogóle zdrowiu, jeśli już o to chodzi. Za to jego stosowanie wiąże się z potencjalnym ryzykiem.
Uzupełnianie przeciwutleniaczy w organizmie
Innym sposobem kontrolowania produkcji wolnych rodników jest uzupełnianie przeciwutleniaczy w organizmie, tzn. witaminy C, selenu i karotenów, które pomagają zachować prawidłowe proporcje przeciwutleniaczy i wymiataczy wolnych rodników. Przypuszczamy, że takie właściwości posiada również melatonina: ostatnie badania dowodzą jej silnego działania przeciwutleniającego. Na konferencji na Stromboli dr Russell Reiter przedstawił prowokujący referat zatytułowany „Melatonina jako wymiatacz wolnych rodników: konsekwencje dla starzenia się i chorób podeszłego wieku” . Dr Reiter badał działanie melatoniny na karcynogen, znany z niszczenia DNA poprzez stymulację produkcji wolnych